Almanya'da insanların aşı olmama sebepleri ne?

Almanya'da insanların aşı olmama sebepleri ne?

Almanya'da yapılan ankete göre, henüz Covid-19 aşısı yaptırmamış olanların çok büyük bölümü bu duruşunu kısa vadede değiştirmeye niyetli değil.

Almanya'da yapılan bir anket, henüz Covid-19 aşısı yaptırmamış kişilerin büyük çoğunluğunun önümüzdeki aylarda da aşı olmayı düşünmediğini ortaya koydu.

Kamuoyu araştırma kuruluşu Forsa'nın Sağlık Bakanlığı için gerçekleştirdiği anket kapsamında, henüz aşı yaptırmamış 3 bin kişiyle görüşüldü. Sonuçları Alman Yazı İşleri Ağı (Redaktionsnetzwerk Deutschland) tarafından yayımlanan ankete göre, bu kişilerin yüzde 65'i önümüzdeki iki ay içinde "asla" aşı olmayacağını söyledi. Yüzde 23'lük kesim ise "olmamayı tercih edeceğini" belirtti.

Katılımcıların sadece yüzde 2'si "kesinlikle" aşı olacağını söylerken yüzde 10'luk kesim hâlâ kararsız olduğunu ya da "muhtemelen" ileride bulunacak bir aşıyı yaptıracağını ifade etti.

Eylül sonu ile Ekim ayı ortaları arasında düzenlenen araştırmada, insanların aşı olmama sebeplerinin öğrenilmesi hedeflendi. Bu doğrultuda yöneltilen soruları yanıtlayan katılımcıların yüzde 74'ü aşıların yeterince test edilmediğini, yüzde 62'siyse aşının neden olabileceği hasar ve uzun vadeli sonuçlarından korktuğunu belirtti. Yüzde 63'lük kesim, aşı olanların da Covid-19'a yakalanabildiğini ve diğer insanlara bulaştırabildiğini söyledi.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT