Almanya'da havaların ısınmasını bekleyenlere kötü haber: Kar gidiyor ama soğuk havalar bir süre daha devam edecek...

Almanya'da havaların ısınmasını bekleyenlere kötü haber: Kar gidiyor ama soğuk havalar bir süre daha devam edecek...

Almanya'da baharın erken gelmesini bekleyenlerin sabırlı olması gerekiyor. Özellikle hafta sonunda hala eksi 20 dereceye varan soğuk geceler olabileceği belirtiliyor.

Günlerdir Almanya'nın büyük bir bölümünü beyaz bir kar örtüsü kapladı ve yılbaşından bu yana hava soğuk ve ayaz. Peki, hava ne zaman değişecek?

2024 yılının başlangıcında, ülkenin birçok bölgesi eşi benzeri görülmemiş bir kış başlangıcıyla şaşırdı. Geceleri eksi 15 santigrat dereceye kadar düşen ve gündüzleri dondurucu soğuklara neden olan sıcaklıklar birçok insanı hasta da ediyor.

GECELERİ -20 DERECE...

Meteorolog Dominik Jung'a göre baharın erken gelmesini bekleyenlerin sabırlı olması gerekiyor. Özellikle hafta sonunda hala eksi 20 dereceye varan soğuk geceler olabileceği belirtiliyor.

Alman Hava Durumu Servisi'ne (DWD) göre, hafta sonu Almanya'nın bazı yerlerinde dondan fırtınaya doğru bir eğilim değişimi görmemiz muhtemel. Özellikle sahil kesimlerinde kuvvetli fırtınalar beklenebilir. Orta ve güney Almanya'da ise don tehlikesi söz konusu. Ancak Jung, fırtınanın Çarşamba gününe kadar daha da güneye yayılacağını ve hafta boyunca sıcaklıkların 5 ile 14 derece arasında olacağını tahmin ediyor. Yani önümüzdeki birkaç gün içinde hava biraz daha ısınacak.

ÇOĞUNLUKLA YAĞIŞSIZ GEÇECEK

Ay sonuna doğru hava durumu uzmanları yeniden kış koşullarının hakim olmasını bekliyor. Jung'a göre bunun nedeni, soğuk havayı geri getirecek olan yüksek basıncın etkisi. Şimdilik yeni kar yağışı beklenmiyor, aksine ay sonunun çoğunlukla yağışsız geçeceği tahmin ediliyor.

Wetter.de'nin hava tahminlerine göre, Şubat ayı da benzer geçecek. Almanya'da hava soğuk ve kuru olacak. Ayın başında, ülkenin bazı bölgelerinde hala eksi 8 derecelik düşük sıcaklıklar olmaya devam edecek ve özellikle güneyde Şubat ayının son üçte birine kadar soğuk kalacak. Ancak hava çok da sıcak olmayacak. Uzmanlar eksi 2 ila 12 santigrat derece arasında sıcaklıklar bekliyor.

Kar yavaş yavaş kaybolacak, ancak soğuk hava şimdilik devam edecek.

ARTI49

HABERE YORUM KAT