Almanya’da Hartz IV alanlara “7 avroluk müjde”: En fazla bekârlar ve gençlere “yarayacakmış”

Almanya’da Hartz IV alanlara “7 avroluk müjde”: En fazla bekârlar ve gençlere “yarayacakmış”

Federal hükümet, Almanya’da Hartz IV olarak bilinen sosyal yardım parasının en az 7 avro daha yükseltilmesi yönünde karar aldı. Buna karşılık Sol Parti, Yeşiller, sosyal ve aile dernekleri bu artışın yetersiz olduğu görüşünde.

Kabinenin, Federal Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Hubertus Heil’in söz konusu taslağına onay vermesinin ardından Hartz IV olarak adlandırılan sosyal yardım parasının önümüzdeki yıldan itibaren ayda en az 7 avro daha yükseltilmesi bekleniyor. 

Alman hükümeti’nin aldığı karara göre çocuklarını yalnız yetiştiren yetişkinler Ocak 2021’den itibaren 432 avro yerine en az 439 avroya alacaklar.  En büyük artış ise 14 ile 17 yaş arasındaki gençler için sağlandı. 

Söz konusu yaş aralığındaki gençlere en az 39 avro artış verilirken ve böylelikle yardım en az 367 avroya yükselmiş oldu.  Buna karşılık 6-13 yaş grubundakiler için herhangi bir artış planlanmadı. Yasanın Federal Meclis ve Eyaletler Temsilciler  Konseyi’nin onayından da  geçmesi gerekiyor.

Yardım oranları her beş yılda bir “Gelir ve Harcama Testleri”nin (EVS) mevcut olması durumunda  düzenleniyor. Düzenlemede maaşlar, ücretler ve fiyatlardaki gelişmeler de dikkate alınıyor. 

EVS  yaklaşık 60 bin temsili  hane halkının gelir ve giderlerinin kaydedildiği resmi bir istatistik ve Hartz IV oranları düşük gelirli hanelerin harcamalarına dayandırılıyor. Ancak Sosyal Birlik VdK, Yeşiller ve Sol Parti söz konusu yöntemin yetersiz olduğu ve gerçeği yansıtmadığı yönündeki eleştirilerini sürdürüyorlar. Federal hükümet, sendikaların, sosyal derneklerin ve aile birlikleri ve bilimin yardım oranlarının belirlenmesi yönündeki  taleplerini görmezden gelmekle suçlanıyor. 

+49 - BERLİN

FOTO:  Michael Kappeler / DPA

HABERE YORUM KAT