Almanya'da halka aşı çağrısı: Seçici olmayın

Almanya'da halka aşı çağrısı: Seçici olmayın

Almanya'da BioNTech aşısı için sipariş miktarlarında bir sınırlama getirilmesi kararı tartışma yaratmıştı. Sağlık Bakanı Jens Spahn aşılanmanın önemine vurgu yaparak halkı aşı konusunda seçici olmamaya çağırdı.

Berlin'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Jens Spahn, "iyi, güvenli ve çok etkili bir aşı" olarak adlandırdığı Moderna'nın tanıtımını yaptı.

Bununla birlikte, önümüzdeki haftalar için planlanan üçüncü aşıların çoğunda, Mainz şehrinde geliştirilen ve özellikle Alman halkı arasında popüler olan Pfizer/BioNTech'i kullanmaya devam edeceğini kaydetti.

Eyaletlere gönderilen bir mektupta, Spahn'ın federal bakanlığı önümüzdeki haftalarda BioNTech aşısı için sipariş miktarlarında bir sınır olduğunu duyurdu. Moderna, güçlendirici aşılar için daha sık kullanılacak çünkü ülkedeki bu ilacın stokları gelecek yılın ilk çeyreğinde sona erecek.

Şu anda, BioNTech siparişlerin yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor.

Spahn, bu hafta pazartesi ve salı günleri federal stoktan 6 milyon BioNTech dozunun teslim edileceğini belirtti.

Önceki haftalarda, sayı 2-3 milyon doz civarındaydı ve aşılı insanlar koronavirüse karşı korumalarını artırmaya çalıştıkça artan talebi gösteriyordu.

Spahn yaptığı açıklamada halkı aşı konusunda seçici olmamaya çağırarak "Yaklaşan tüm aşı randevuları için yeterli aşı var ve her iki aşı da işe yarıyor" dedi.

Şu anda Almanya'nın dördüncü enfeksiyon dalgasının yükünü çeken Doğu Saksonya eyaletinin başbakanı Michael Kretschmer yaptığı açıklamada "Sahip olduğumuz her aşı bir nimettir, hangisi olursa olsun aşı yaptırmalıyız'' dedi.

HABERE YORUM KAT