Almanya'da enflasyon eğrisinde dalgalanma

Almanya'da enflasyon eğrisinde dalgalanma

Almanya'da, Ocak ayında enflasyon oranı, Aralık ayına kıyasla belirgin şekilde azalarak 2,9% oldu. Enerji maliyetlerindeki düşüş ve gıda fiyatlarındaki artışın yavaşlamasıyla, tüketici enflasyonundaki bu düşüşün etkileri inceleniyor.

Almanya'da yaşam, Ocak ayında Aralık ayına kıyasla belirgin bir şekilde daha az pahalılaştı. Enflasyon oranı, 2,9 olarak, Haziran 2021'deki %2,4'lük oranından bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Verileri Almanya İstatistik Ofisi doğruladı. Aralık ayında, tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %3,7 artmıştı.

Ekonomistler, enflasyon oranının bu yıl boyunca daha da düşeceğini ancak hızın azalabileceğini öngörüyor. Belirleyici faktörlerden bazıları, ton başına 30 Euro'dan 45 Euro'ya CO₂ fiyatının yükseltilmesi ve yıl başında restoranlarda yiyecekler için normal Katma Değer Vergisi oranına geri dönülmesi oldu. Commerzbank Başekonomisti Jörg Krämer, enflasyonla mücadele edildiğini ancak henüz kazanılmadığını belirtti. Toplamda, Aralık 2023 ile Ocak 2024 arasındaki fiyat seviyesi %0,2 arttı.

GIDA FİYATLARINDA ARTIŞ YAVAŞLIYOR

Ocak ayında, hükümetin fiyat frenlerinin kalkmasına ve CO₂ fiyatının artmasına rağmen, enerji bir önceki yıla göre %2,8 daha ucuzdu. Bu, genel enflasyon oranını azalttı.

Gıda fiyatları genel olarak %3,8 artarken, bu kategorideki fiyat artışı Nisan ayından bu yana yavaşladı. Ocak 2024'te, tatlılar (%10,7 artış), meyve (%10,2 artış), sebzeler (%8,0 artış) ve ekmek (%5,4 artış) gibi ürünler özellikle pahalıydı.

PARA POLİTİKASI KRİTİK EŞİKTE

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi'nde orta vadede %2,0 enflasyon oranını hedefliyor. Bu yılın Ocak ayında, ECB'nin para politikası için kullandığı HVPI, Almanya'nın en büyük ekonomisi için Almanya İstatistik Ofisi'nin hesaplamalarına göre %3,1'de idi. HVPI, Euro Bölgesi'ndeki fiyat değişikliklerini uluslararası olarak karşılaştırılabilir hale getirmek için kullanılır.

Yüksek enflasyonla mücadelede, Euro para biriminin kurları yaz 2022'den bu yana on kez artırıldı. Daha yüksek faizler, talebi frenleyebilir ve yüksek enflasyon oranlarına karşı mücadele edebilir. Ancak artan kredi faizleri aynı zamanda yatırımları pahalılaştırır ve bu da zaten zayıf olan ekonomiyi frenleyebilir, bu nedenle son zamanlarda faiz indirimleri çağrıları daha yüksek hale geldi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, merkez bankası toplantısının ardından 25 Ocak'ta faiz indirimleriyle ilgili bir tartışmanın "erken" olduğunu belirtmişti. Birçok ekonomist, ilk faiz adımının en erken bu yılın Haziran ayında atılmasını bekliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT