Almanya'da enerji tasarruf önlemleri! 1 ekimden itibaren geçerli...

Almanya'da enerji tasarruf önlemleri! 1 ekimden itibaren geçerli...

Federal Hükümetin orta vadeli enerji tasarrufu önlemleri Ekim ayında yürürlüğe girecek. Bu, Ekim ayı itibariyle ile enerji tasarrufunun zorunlu olacağı anlamına geliyor.

Gündemde olan gaz kriziyle başa çıkmak için Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Federal kabine tarafından iki yeni kararname çıkarıldı. Enerji tasarrufu önlemlerinden bazıları Eylül ayından beri yürürlükte ve altı ay sürecek şekilde tasarlandı. 1 Ekim'de, iki yıl süreyle geçerli olacak ek orta vadeli tedbirler yürürlüğe girecek. Yeni önlemlerin bir kısmı vatandaşları zorunlu bir ısınma kontrolüne tabi tutuyor.

Robert Habeck’in öncelik hedefi, önümüzdeki dönemlerde alınan önlemlerle gaz tasarrufu sağlamak. Bu şekilde Rus ithalatına olan bağlılığın azaltılması planlanıyor. Kamu kurumları ve şirketlerin yanı sıra özel haneler de yeni düzenlemelerden etkilenecek.

Ekim ayından itibaren, özel hanelerin ısıtma sistemlerini kontrol ettirmeleri ve optimize etmeleri istenecek. Federal Ekonomi Bakanlığı (BMWK) şöyle diyor: "Doğalgazlı bina sahiplerinin, önümüzdeki iki yıl içinde bir ısıtma kontrolü yapmaları gerekecek.”

Sonuç olarak hazırlanan bu düzenleme, gazla ısınan müstakil evler, apartmanlar veya şirket binaları olup olmadığına bakılmaksızın tüm bina sahiplerini etkiliyor. Ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde sadece ısıtma sistemini kontrol ettirmekle kalmayıp aynı zamanda gerekirse optimize ettirmeleri de gerekiyor.

Ev sahipleri ısıtma sistemlerini kontrol ettirmeleri gerekiyor

BMWK'nın "Orta vadeli etkili önlemler yoluyla enerji arzını güvence altına alma Yönetmeliği" (EnSimiMaV) uyarınca, aşağıdakiler kontrol edilmelidir:

-Isıtmanın hidrolik olarak ayarlanıp ayarlanmayacağı,

-Isıtma sisteminde verimli ısıtma pompalarının kullanılıp kullanılmadığı,

-Boruların ve bağlantı parçalarının yalıtım önlemlerinin gerekli olup olmadığı ve ayarlanabilir teknik parametrelerin enerji verimliliği açısından optimize edilip edilmediği.

Isıtma sisteminin zorunlu kontrolü bir uzman tarafından yapılmalıdır. Deutsche Handwerks Zeitung'a göre bina sahipleri bunun için özel enerji danışmanlarına başvurabilir. Ev sahipleri, Alman Enerji Ajansı'nın (dena) web sitesinde kendi alanlarında uygun enerji uzmanlarını bulabilirler.

Ev sahiplerinin ince ayar yapması gerekiyor

Uzman, test sırasında bir optimizasyon ihtiyacı tespit ederse, test edilen gazlı ısıtma sisteminin sahibi buna göre optimize ettirmelidir. Yönetmeliğe göre, ev sahibinin bunu yapmak için sürenin sonuna kadar, yani 15 Eylül 2024'e kadar süresi var. Son iki yılda bir ısıtma kontrolü yaptıran ev sahipleri, tekrar kontrol etme zorunluluğundan muaftır.

Bu masraflar ev sahipleri tarafından karşılanır

Gayrimenkul sahipleri için net maliyetlerin ne olacağı henüz belli değil. Heizung.de portalına göre, olağan ısıtma kontrolünün maliyeti yaklaşık 100 ila 150 Euro. İlgili uzmanların öngörülerine göre yaklaşık 14 milyon Almanın gaz kazanını test ettirmesi gerekecek. Ayrıca kontrol aşaması herhangi bir optimizasyon önlemi içermiyor. Bu, müşteriler için ek randevular ve masraflar anlamına geliyor.

Daha büyük binalar için yeni kurallar: Hidronik dengeleme zorunluluğu

Daha büyük konutlarda ve konut dışı binalarda gazlı merkezi ısıtma için hidrolik denge denilen bir şart da zorunlu olacak. Bu prosedür, evdeki tüm radyatörlerden doğru miktarda suyun akmasını sağlar. Bu sayede ısı evin her yerine eşit olarak dağıtılabilir ve bu da enerji tüketimini azaltır.

BMWK'ya göre, ısıtma sistemlerini hidrolik olarak dengelemiş olan bina sahipleri bu kuraldan etkilenmeyecek.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - julianhochgesang

HABERE YORUM KAT