Almanya'da eczane krizi: Tüm zamanların en düşük seviyesinde

Almanya'da eczane krizi: Tüm zamanların en düşük seviyesinde

Almanya her 100 bin kişiye düşen 21 eczane sayısı ile Avrupa ortalamasının oldukça altında kaldı. Sadece geçen yıl 500’den fazla eczane kapandı.

Almanya’da geçen yıl yüzlerce eczane kapandı. Federal Alman Eczacılar Birliği'ne (ABDA) göre 2023 yılı sonunda bir önceki yıla göre 497 eczane daha azdı. 559 eczane kapanırken 62 yeni eczane açıldı.

ABDA Başkanı Gabriele Regina, "Kapanan her eczane hastalar için acı bir kayıptır. Her geçen gün daha fazla insan en yakın eczaneye ulaşmak için daha da uzağa gidiyor" dedi.

TARİHTEKİ EN DÜŞÜK SAYI

Yılsonu itibariyle Almanya'da 17.571 eczane bulunuyor. Bu sayının Almanya’daki Federal Cumhuriyet tarihindeki en düşük sayı olduğu bildirildi.

ABDA Başkanı, trafik ışığı koalisyonunu bir kurtarma yasası sunmaya ve eczane ücretlerini gelecekte ekonomik gelişmelere göre otomatik olarak ayarlamaya çağırdı ve şunları söyledi, “Tüketici fiyat endeksi yüzde 38, eczane maliyetleri ise yüzde 60 kadar artmış olmasına rağmen eczane ücretleri on yıldan uzun bir süredir ayarlanmadı ve hatta son zamanlarda yeniden düşürüldü.”

Eczacı birlikleri Kasım ayında federal hükümetin sağlık politikasına karşı protesto çağrısında bulunmuştu. Bunun sonucunda Almanya genelinde çok sayıda eczane kapalı kaldı.

ARTI49

HABERE YORUM KAT