Almanya'da dolandırıcılara karşı uyarı... Yanlış bir tıklama ile tüm verileriniz gidebilir!

Almanya'da dolandırıcılara karşı uyarı... Yanlış bir tıklama ile tüm verileriniz gidebilir!

Tüketici merkezi, İnternet'teki yeni dolandırıcılıklara karşı uyarıyor. Suçlular, bankalardan gelen sahte müşteri e-postaları yoluyla özel verileri almaya çalışıyor.

Volksbank, Sparkasse, Comerzbank gibi çeşitli bankacılık kurumlarının müşterileri, son birkaç gün içinde ilgili müşteri hizmetlerinden veri doğrulama talebi ile ilgili elektronik posta almış olabilirler. Ancak müşterilerin bu maillere itibar etmemeleri gerekiyor.

Sparkasse Postbank müşterilerinin dikkatine: Veri ve tıklama dolandırıcılığı

Tüketici danışma merkezi web sitesinde, bildirimlerin arka planında genellikle dolandırıcıların olduğunu açıkladı. "Phishing", siber suçlular tarafından kendilerini güvenilir iletişim ortakları olarak gizlemek ve onları İnternet kullanıcılarının kişisel verilerini "avlamak" için kullanmak için kullanılan kapsamlı bir yöntemdir.

"Kullanım Koşulları" ile dolandırıcılık: Sparkasse ve Postbank e-postalarına ilişkin uyarı

Dolandırıcıların, vatandaşlara attığı maillerden biri şu şekilde: “Ülke çapındaki danışma merkezi yakın zamanda, Sparkasse müşterilerinin, AB düzenlemelerinin 1 Ocak'ta değişmesi nedeniyle hesap bilgilerini e-posta ile doğrulamak zorunda kaldıklarına dair raporlar aldı.”

Tüketici merkezine göre, bu bankaların müşterilerinin dolandırıcılığa karşı dikkatli olması gerekiyor:

Sparkasse

Postbank

Volksbank

Commerzbank

Deutsche Bank

Sparkasse, Postbank ve Co. dolandırıcılıktan etkilendi: Veriler risk altında

Dolandırıcıların kullandığı yönteme göre, bir bağlantı linki müşterileri gerekli doğrulamayı yapmaları gereken bir web sitesine götürür. Özellikle Commerzbank, ING-Diba ve Volksbank adındaki dolandırıcıların kullandığı yöntemler çok daha sinsi. Çünkü kimlik avı mesajlarında müşteriler, bunların veri koruma önlemleri olduğuna inandırılmaktadır.

İnternetteki dolandırıcılıklardan kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

-Şüpheli bir e-postadaki bağlantılara asla tıklamayın: Şüpheniz varsa, söz konusu kuruluşun ana sayfasından e-posta metninde belirtilen sayfaya ulaşmaya çalışın veya yerel sağlayıcıyla doğrudan veya telefonla iletişime geçin.

-Kişisel verileri hiçbir koşulda başkalarına vermeyin: Bir e-posta ne kadar güvenilir görünürse görünsün, şifreleri, kredi kartını veya işlem numaralarını e-posta yoluyla ifşa etmeyin.

-Asla %100 orijinal olmayan bir e-postadan doğrudan indirme bağlantısı başlatmayın. Ayrıca ekli verileri açmayın.

-Yetkisiz hesap hareketlerini olabildiğince çabuk ortaya çıkarmak ve harekete geçebilmek için banka hesabı bakiyesini ve işlemleri düzenli olarak kontrol edin.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - wasdrew

 

HABERE YORUM KAT