Almanya'da Covid-19 korkusu birden alevlendi 

Almanya'da Covid-19 korkusu birden alevlendi 

Almanya’da bir et fabrikasında 1029 işçide koronavirüs saptanınca yetkililer bölgesel bir koruma atağı kararı aldı. Salgınla mücadelede askerler de görev üstlenecek.  

Federal Almanya’nın Gütersloh kentinde bulunan Tönnies et fabrikasında 1029 işçinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıkması ve fabrika çalışanlarının “iş karantinasına” alınması, ülke gündeminin ilk sırasına yerleşti. Özellikle hükümetin yeni bir salgın dalgası olasılığından çekindiği için bölgede bir tür “sınırlı seferberlik” adımları atılmasına olumlu baktığı gözlendi. Ancak halkta panik yaratmamak için de özel çaba harcanıyor.


Gütersloh Kaymakamı Sven-George Adenauer, basın toplantısında et fabrikasında şimdiye kadar 3 bin 127 işçiye Covid-19 testi yapıldığını belirtti. Bu testlerin 1029’unun pozitif çıktığını ifade eden Adenauer, Gütersloh’un Rheda-Wiedenbrück kasabasında bulunan ülkenin en büyük et fabrikasında çalışan yaklaşık 7 bin çalışana test yapılacağını aktardı.


İŞ KARANTİNASI


Gütersloh’daki kriz masasının Başkanı Thomas Kuhlbusch da Tönnies et fabrikasında testler bitirildikten sonra bu fabrikayla çalışan taşeron şirketlerdeki işçilerin de Covid-19 testine tabi tutulacağını açıkladı.


Şimdilik fabrikanın tamamen kapatılmadığını dile getiren Kuhlbusch, bitirilmesi gereken işlerin tamamlanması için az miktarda işçinin fabrikada çalışmasına izin verildiğini aktararak “Bunlar iş karantinasında bulunuyorlar. Yani evden doğrudan iş yerine geliyorlar. Çalıştıktan sonra yine doğrudan eve gitmek zorundalar” dedi.


Kuhlbusch, fabrikanın, Covid-19’un yayılmasını önlemek için tüm tedbirleri alması durumunda yeniden çalışmaya devam edebileceğini kaydetti.


ASKERLER DE GÖREVDE 
 

Öte yandan Alman askerlerinin de salgınla mücadele kapsamında bölgede görev yaptığı bildirildi. Alman Silahlı Kuvvetlerin Sözcüsü Uwe Kort, 25 askerin bölgede göreve başladığını, 40 askerin bölgeye getirildiğini söyledi.
Çok sayıda Bulgar ve Rumen işçinin çalıştığı et fabrikasında hafta başında Covid-19 vakaları ortaya çıkmış, ardından bölgede yaklaşık 7 bin kişi karantinaya alınmış, okullar tatil edilmiş ve kreşler kapatılmıştı.

+49-BERLİN

Foto: Ant Rozetsky on Unsplash

 

HABERE YORUM KAT