Almanya'da çok sayıda kişinin idrarında tehlikeli bulgular tespit edildi

Almanya'da çok sayıda kişinin idrarında tehlikeli bulgular tespit edildi

Almanya'da yetkililer, bazıları yıllar öncesine ait olan, idrar örneklerinde zararlı plastikleştiriciler tespit etti.

Federal Çevre Ajansı (Uba), Almanya'da çok sayıda kişiden alınan idrar örneklerinde, yıllardır sıkı bir şekilde düzenlenen ve büyük ölçüde yasaklanan tehlikeli bir plastikleştiricinin kanıtlarını keşfetti.

Kuzey Ren-Vestfalya'daki numuneler üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları kısa süre önce öğrenildi. Federal Çevre Ajansı'nda toksikolog olan Marika Kolossa, "Bu daha büyük ölçekte bir sorun" dedi. Plastikleştiricinin kaynağı hala bilinmiyor. Kolossa, "Bu gerçek bir dedektiflik hikayesi. Şu anda Almanya'da her düzeyde araştırma yapıyoruz" dedi. Federal Çevre Ajansı da kaynağın izini sürmek için AB yetkilileriyle yakın işbirliği içinde çalışıyor.

"BİZ BUNU BULDUK"

Plastikleştiriciler, polivinil klorür (PVC) gibi sert ve kırılgan plastiklere elastik özellikler kazandırmak için plastiklere eklenir. Bu plastikleştirilmiş plastikler örneğin kablolarda, filmlerde, zemin kaplamalarında, hortumlarda, duvar kağıtlarında, gıda ambalajlarında, kozmetiklerde, spor ve eğlence eşyalarında ve oyuncaklarda kullanılır.

Kolossa, halen devam etmekte olan 6. Alman Çevre Sağlığı Çalışmasında, plastikleştirici di-n-heksil ftalatın (DnHexP) bozunma ürününün bugüne kadar idrar örneklerinin yüzde 28'inde tespit edildiğini söyledi. MnHexP olarak adlandırılan metabolit ilk olarak 2023 yılında örneklerde keşfedildi. Kolossa, "Böyle bir madde vücutta bulunmamalı ve biz bunu bulduk" dedi.

Kolossa, bu plastikleştirici ile ilgili olarak, hayvan testlerinin sonuçlarına göre, metabolitin üreme açısından zararlı bir madde olduğunu söyledi. Esas olarak anne karnındaki erkek fetüslerin üreme organlarını etkiliyor. Bununla birlikte, daha ileri hayvan çalışmalarına göre, yetişkinler için de zararlı olabilir ve diyabet, yüksek tansiyon ve obezite riskini artırabilir.

10 KAT ARTTI

DnHexP plastikleştiricisi AB'de uzun yıllardır ciddi şekilde kısıtlanmış veya yasaklanmıştı. Uba'dan kimya uzmanı Lars Tietjen, belirli koşullar altında bu maddenin AB'de, örneğin bu maddeyi içeren ithal ürünlerde bulunabileceğini söyledi. Ayrıca AB'de üretilen eski ürünlerde de bulunması muhtemel.

Kuzey Ren-Vestfalya'da Eyalet Doğa, Çevre ve Tüketiciyi Koruma Ajansı (Lanuv) uzmanları anaokulu çocuklarından alınan eski idrar örneklerini geriye dönük olarak analiz etti. Sonuç: 31 Ocak tarihli Lanuv basın açıklamasına göre, MnHeP ile kontamine olmuş numunelerin oranı, araştırma döneminde yüzde 26'dan (2017/18) yüzde 61'e (2020/21) yükseldi. Yüksek oranda kontamine olmuş çocuklardaki konsantrasyon yaklaşık on kat arttı. Bunun nedeni tamamen belirsiz.

Lanuv sözcüsü, sonuçların çocukların ikamet ettikleri yerlerle ilgili olmadığını söyledi. Federal eyaletin tamamında önemli ölçüde artmış değerler bulundu. Sözcü, bunun muhtemelen sadece çocuklar için değil, yetişkinler ve tüm Almanya için de geçerli olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Kuzey Ren-Vestfalya'daki yetişkinler için kirletici seviyeleri için seri idrar testleri mevcut değil.

Lanuv'a göre, plastikleştirici DnHexP 2013 yılından bu yana Avrupa Birliği'nde çok yüksek endişe kaynağı olan maddeler listesinde yer alıyor. Bu nedenle bu ftalatın kozmetik ürünlerde, gıda ile temas eden malzemelerde ve oyuncaklarda plastikleştirici olarak kullanılmasına artık izin verilmiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT