Almanya'da çocuk istismarında şok rakam: 30 bin kişiye soruşturma açıldı

 Almanya'da çocuk istismarında şok rakam: 30 bin kişiye soruşturma açıldı

Almanya’da son dönemde ortaya çıkan çocuk istismarı vakaları sonrası başlatılan soruşturmalar genişletildi. Polis 30 bin şüpheliyi araştırdığını duyurdu. 

Federal Almanya'nın batısındaki Bergisch Gladbach kentinde çocuk istismarı ağına yönelik bir operasyon kapsamında 30 bin şüpheli hakkında soruşturma yürütüldüğü açıklandı. DW Türkçe'nin haberine göre Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Adalet Bakanlığı, siber suçlar biriminin 30 bin kimliği bilinmeyen şüpheliyi araştırdığını duyurdu. Çocuk ve genç pornografisi niteliğinde içerikleri internet üzerindeki forum ve sohbet gruplarında  paylaştığı şüphesiyle bu kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

İSTİSMARCILARIN KİMLİKLERİNİN SAKLANMASINA İZİN VERİLMEYECEK

Twitter üzerinden yapılan açıklamada çocuk istismarına adı karışan kişilerin ve destekçilerinin internette kimliğini saklamasına izin verilmeyeceği belirtildi. Olaya ilişkin yaptığı açıklamada Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Adalet Bakanı Peter Beisenbach, internet üzerindeki çocuk istismarının boyutu hakkında duyduğu şaşkınlık ve üzüntüyü dile getirdi. Soruşturmayı yürüten ekibin bulgularını “aşırı derecede rahatsız edici” olarak nitelendiren Beisenbach, “İnternet ortamında çocuk istismarının düşündüğümüzden daha fazla olduğunu kabul etmeliyiz” diye konuştu.

70 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Almanya'da çocuk istismarına yönelik soruşturma geçen yıl ekim ayında Bergisch Gladbach'ta bir şüphelinin yakalanması ile başlamıştı. Operasyon kapsamında bugüne kadar Almanya çapında 70 şüphelinin kimliği tespit edildi. Soruşturmada ilk ceza, 27 yaşındaki bir askerin mayıs ayında 10 yıl hapse mahkûm edilmesiyle verildi. Zanlı, süresiz olarak ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldı.

Geçtiğimiz 18 ay içerisinde Almanya'nın farklı noktalarında ortaya çıkan çocuk istismarı vakaları ülke çapında şaşkınlık yarattı. Haziran'da Münster'de 27 yaşındaki bir adamın evinde ele geçirilen fotoğraf ve videoların ardından 11 kişi çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yakalanmıştı. Polis, yaşları beş, on ve 12 olan üç mağduru teşhis etmişti. Münster yakınlarındaki Lügde'deki bir kamp alanında da çok sayıda çocuğun istismar edildiği ortaya çıkmıştı.

+49 – BERGİSCH GLADBACH

FOTO:  Artem Maltsev on Unsplash

 

HABERE YORUM KAT