Almanya'da "çıplak Merkel" heykeli tartışması... "Eleştirmek haktır ama..."

Almanya'da "çıplak Merkel" heykeli tartışması... "Eleştirmek haktır ama..."

Hamburg'da bir heykel, bir konteynerin üzerinde çıplak şekilde oturuyor. Heykelin yüz hatları eski Şansölye Merkel'i anımsatıyor. Semtin sakinleri bu yüzden ona "Merkel" diyor. Heykel Almanya'da tartışmalara neden oluyor...

Hamburg'da, Gaußstrasse'da bulunan ve Almanya Eski Başbakanı Angela Merkel'i anımsatan bir heykel tartışma yarattı.

Yoldan geçen pek çok kişinin dikkatini çeken heykel, bir konteynerin üzerinde çıplak şekilde oturuyor. Heykelin yüz hatları eski Şansölye Merkel'i anımsatıyor. Semtin sakinleri bu yüzden ona "Merkel" diyor.

KALDIRILMASINI İSTEMİYOR

Bazı vatandaşlar ise, heykelin hakaret içerdiği iddia edilen tasvirinden ve kamu tarafından finanse edilen bir tiyatronun hemen yanında durmasından rahatsız. Vatandaşların, bunun sanat mı yoksa siyasi bir ifade mi olduğu konusunda kafasının karışık olduğu belirtiliyor.

CDU Altona Meclis Grup Başkanı Sven Hielscher'e göre, heykele yönelik eleştiriler haklı. Hielscher, "Politikacılara saldırmak şu sıralar pek çok vatandaşın hoşuna gidiyor" derken, Hielscher, "Siyasete karşı genel bir hayal kırıklığına ve siyasetin takdir edilmesinde bir düşüşe katkıda bulunuyor" ifadelerini kullandı. Ancak Hielscher figürün kaldırılmasını istemiyor ve "Şansölye kamuya mal olmuş bir şahsiyet. Onu eleştirmek demokratik bir haktır" diye belirtti.

Ancak Hielscher, sanat özgürlüğünün bile sınırları olduğunu hatırlatıyor.

MERKEL BAĞLANTISI...

Heykel Hamburg'daki Thalia Tiyatrosu'ndan geliyor ve 2012 yılında "Danton'un Ölümü" adlı oyunun set tasarımının bir parçasıydı. Ancak o sırada figürün başı yoktu. İddialara göre, heykel söküldükten sonra özel bir şahsa satıldı.

Alıcı, heykelin şu anda üzerinde durduğu mülkün sahibi. Ayrıca heykelin gövdesine kadın başını yerleştiren kişinin de o olduğu belirtiliyor. ,

"Hamburger Morgenpost"a göre ise, figürün siyasi bir bağlantısı olmadığı ve Merkel'e benzerliğinin tamamen tesadüf olduğu söyleniyor.

İşte o heykel:

ARTI49

FOTOĞRAF: X / @donnaghiaccio

HABERE YORUM KAT
2 Yorum