Almanya'da çevreciler dünkü gösteride polisin tavrını eleştirdi

Almanya'da çevreciler dünkü gösteride polisin tavrını eleştirdi

Almanya'nın Lützerath kentinde genişletilmek istenen maden sahasını işleten şirketi protesto etmek için dün gösteri düzenleyen ve polisin sert müdahalesiyle karşılaşan çevreciler, düzenledikleri basın toplantısında polisin sert tavrını eleştirdi.

Çevrenin korunması amacıyla ve doğaya verdikleri zarar gerekçesiyle linyit madenlerinin kapatılması gerektiğini savunan Lützerath Yaşıyor İnisiyatifi düzenlediği basın toplantısında, dünkü olaylarda polis memurlarınca tekmelenen ve dövülen en az 115 kişi olduğunu, bunlardan 65'inin cop darbelerine maruz kaldığını ve 30'dan fazla kişinin sıkılan biber gazından etkilendiği açıklandı.

İnisiyatif adına söz alan konuşmacılar, verdikleri bu sayıların sadece bilinenler olduğunu, bilinmeyen daha çok sayıda çevrecinin polis şiddetine maruz kaldığını savundu.

Sözcüler ayrıca, gösterilerde gözaltına alınan ve halen bırakılmayan arkadaşlarının da salıverilmesini talep etti.

Aachen polisi ise kendisine yöneltilen şiddet iddialarına verdiği yanıtta, iddiaların abartıldığını öne sürerek, çevre hastanelerde ağır yaralı olmadığını, sadece 9 ambulansla olaylarda yaralananların nakledildiğini belirtti.

 

HABERE YORUM KAT