Almanya'da çalışan herkes Noel ikramiyesi alabilecek mi?

Almanya'da çalışan herkes Noel ikramiyesi alabilecek mi?

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle enerji fiyatları giderek daha pahalı hale geliyor. Almanya'daki çoğu şirket tasarruf etmenin yeni yollarını arıyor. Peki, bu önlemler Noel ikramiyesinin iptal olmasına neden olabilir mi?

Almanya'da yasal bir durum olmamakla beraber iş anlaşmasına bağlı olarak genellikle çalışanlara Noel ikramiyesi veriliyor. Çoğu zaman işverenin durumuna bağlı olan ikramiyenin verilmesinde kâr durumu özellikle etkileyici oluyor. İkramiye yıl içerisindeki 13.maaş olarak geçiyor.

İşverenin ekonomik şartları ve tercihine bağlı olarak verilen ikramiye, yarım veya çeyrek maaş olarak verilebiliyor veya hiç verilmeyebiliyor.

İkramiyeler maaşın üzerine eklendiği için kesinti yapılıyordu. Öte yandan Almanya'da bu yıl devlet tarafından şirketlere, 'Noel veya yılbaşında çalışanlarınıza ödeyeceğiniz ek ücret 3000€ ya kadar vergisizdir' yazısı gönderildi.

İşvereninizle yaptığınız sözleşme sonucunda Noel ikramiyesi alma hakkınız varsa bunun için yetkili iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

Artı49                                                                                    Fotoğraf: krakenimages - Unsplash

HABERE YORUM KAT