Almanya'da bütçe krizi devam ediyor: Tüketiciler için yeni kesintiler kapıda

Almanya'da bütçe krizi devam ediyor: Tüketiciler için yeni kesintiler kapıda

Almanya yeni mali zorluklarla karşı karşıya. Alman haber kaynaklarına göre, Maliye Bakanlığı sözcüsü 2025 yılı için yaklaşık 5 milyar Euroluk bir "eylem ihtiyacı" olduğunu söyledi.

Almanya Anayasa Mahkemesinin borç frenine ilişkin kararının ardından Alman koalisyon hükümeti bütçe krizine halen çözüm bulmakta zorlanıyor.

Maliye Bakanlığı sözcüsüne göre, çeşitli parametrelere ve tahminlere bağlı oldukları için şu anda daha kesin rakamlar vermek mümkün değil. Ekonominin gelişimi ve faiz oranları gibi önemli faktörler henüz bilinmiyor.

MİLYARLARCA EUROLUK MALİ AÇIK

Handelsblatt daha önce hükümet temsilcilerine dayandırdığı haberinde 2025 yılı için açığın en az 13 milyar Euro olacağını bildirmişti. Trafik Işığı koalisyonu 2024 bütçesi için 2025 rezervini kullandığı için şimdiden altı milyar Euroluk bir açık ortaya çıktı.

Önümüzdeki Salı günü 2024 yılı bütçesinin Federal Meclis tarafından kabul edilmesi bekleniyor. Bunun öncesinde uzun müzakereler yapıldı. Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından, temel bütçenin yanı sıra iklim ve dönüşüm fonuna da milyarlarca Euro'nun eklenmesi gerekti. Şimdiden 2025 federal bütçesine ilişkin müzakerelerin de zorlu geçeceği anlaşılıyor.

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) bütçe konsolidasyonunun sürdürülmesi gerektiğini vurguluyor. Ocak ayı ortasında yaptığı açıklamada, gelecekte mali hareket alanı için çok çalışılması gerekeceğini belirtti.

Handelsblatt'ın haberine göre Maliye Bakanı departmanlara sabit harcama limitleri getirmek istiyor. Bu da federal hükümetin içinde bulunduğu gergin mali durumu vurguluyor.

TÜKETİCİLER İÇİN YENİ KESİNTİLER

Bakan Lindner 25 Ocak Perşembe günü, 2025 yılında vatandaşların gelirlerinde sıfır kesinti yapılacağını açıkladı.

Vatandaşların gelir ikramiyesi, 2024 federal bütçesine yönelik tasarrufların bir parçası olarak zaten kesilmişti. Tüketiciler de örneğin daha yüksek CO2 vergileri ve sübvansiyon kesintileri yoluyla önlemlerin etkilerini hissedecek. Vatandaşların 2025'te başka kesintilerle karşılaşıp karşılaşmayacağı ve ne gibi kesintilerle karşılaşacağı henüz belli değil.

ARTI49

HABERE YORUM KAT