Almanya'da bu ay son... 100 bin Euro'ya kadar para cezası bulunuyor

Mart ayından itibaren çit bitkilerinin düzeltilmesiyle ilgilenen ve bahçede aktif olan herkesten ceza ödemesi yapması istenebilir. Çünkü Mart ve Ekim ayları arasında söz konusu faaliyet yasak durumda...

Bahar yaklaşıyor ve pek çok bahçe sahibi bahçeleriyle yeniden ilgilenmek için sabırsızlanıyor. Mart ayından itibaren bahçe işlerine yeniden başlayabilirsiniz. Ancak, uyulması gereken önemli kurallar var bulunuyor. Zira bu dönemde özel bahçe işlerine izin verilmiyor.

Federal Doğa Koruma Yasasına göre, 1 Mart - 30 Eylül tarihleri arasında çit bitkilerinin, çalıların ve diğer odunsu bitkilerin kesilmesi yasak durumda. Bu yasak yaban hayatını korumaya hizmet ediyor. Bu dönemde bitkiler kuşlar için önemli üreme ve yuvalama alanları sağlıyor. Bu nedenle bu tür bahçe işlerinin Şubat ayında yapılması tavsiye ediliyor.

PARA CEZASI VAR

Bahçe yasasına uymayan bahçe sahipleri ağır para cezalarına çarptırılabilir. Para cezasının miktarı eyaletlere göre değişiyor. Budamadan etkilenen çit bitkilerinin uzunluğu da cezanın belirlenmesinde rol oynuyor.

Federal Doğa Koruma Yasası'nın 39. Maddesi, "Çitlerin, ve diğer odunsu bitkilerin 1 Mart - 30 Eylül tarihleri arasında kesilmesi, budanması veyalı çitlerin sökülmesi yasaktır" diyor.

Bavyera'da on metreye kadar olan bir çit bitkilerinin izinsiz kesilmesi 50 ile 1.000 Euro arasında bir para cezasıyla cezalandırılabiliyor. Kuzey Ren-Vestfalya'da on metre uzunluğundaki bir çit için para cezaları 40 ile 750 Euro arasında değişiyor. Saarland'da bu tür suçlar için 2.000 Euro'ya kadar para cezaları uygulanabiliyor. Kuzeydeki bir federal eyalette ise 100.000 Euro'luk bir para cezası tehdidi söz konusu...

Bu tür ödemelerden kaçınmak için, bu tür bahçe işleri Ekim ile Şubat ayları arasına ertelenmelidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT