Almanya’da birçok kentte eşzamanlı eylem: Hanau katliamı unutulmadı!

Almanya’da birçok kentte eşzamanlı eylem: Hanau katliamı unutulmadı!

Hanau’daki ırkçı saldırının üzerinden 6 ay geçti. Bu saldırıda hayatını kaybedenler protestolar eşliğinde 32 şehirde anıldı

Hanau şehrinde 19 Şubat 2020 tarihinde düzenlenen ırkçı saldırıda hayatını kaybeden Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Hamza Kurtovi, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Pun, Said Nasser El Hashemi için Almanya’nın 32 şehrinde anma ve protesto eylemleri gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katıldığı eylemlerde ırkçılığa karşı mücadelenin önemine dikkat çekildi.

k1600-img-6557.jpg

Stuttgart’ta Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF’in girişimiyle bir araya gelen, aralarında Stadtjugendring Stuttgart, DGB Jugend, Linkjugend Solid Stuttgart, Yeşiller gençliği ve verdi jugend gibi demokratik kurumların bulunduğu birlik tarafında düzenlenen miting, saat 18'de Schlossplatz meydanında başladı.

Gençlik örgütlerinin organize ettiği mitingin sunuculuğunu “DİDF Gençlik”ten Svenja Hauerstein ile Zeki Çapcı yaptılar.

k1600-img-6599.jpg

IRKÇI CİNAYETİN KURBANLARI

Yüzbin üyesi bulunan gençlik dairesi (Stadtjugendring) adına konuşan Jessi Messinger “Dokuz genç ırkçı bir cinayetin kurbanı oldu. Bütün insanlığı derinden yaralayan bu katliam son olsun diyoruz. Bunun için hepimiz buradayız. Yaşadığımız şehir Stuttgart uyumun başkenti olmakla anılır. Ancak, ırkçı saldırganlığa ve ayrımcılığa burada da karşılaşıyoruz. Sosyal sorunların derinliklerinde ve devletin bazı kurumlarında saklı ırkçılık insanlık için büyük bir tehdittir. Acı içindeyiz ve yeni acıların yaşanmamasi için hep birlikte dayanışma göstermeliyiz” dedi.

010.jpg

Hayatını kaybedenlerin ailelerinin banttan yapmış oldukları konuşmalar sırasında duygusal anlar yaşanırken, birbirine sarılıp ağlayan gençler oldu.

Saygı duruşu esnasında tek tek dokuz gencin adı okunarak birer cümle ile özlemleri anlatıldı. Eylemin örgütlenmesine aktif olarak katılan gazeteci-yazar Mesut Bayraktar, Almanca yaptığı konuşmada, “Irkçılık istisnai bir durum değil, giderek artan ve hepimizin yaşamı için bir tehdit unsuru olarak varlığını sürdürüyor. Hanau, Halle, NSU cinayetleri ölüm tehditi içeren mektuplar. Bunların hepsi bize cesaretle mücadele ederek dayanışma içinde olmamız gerektiğini gösteriyor” sözlerine yer verdi.

01.jpg

250 kişinin katıldığı mitingde ırkçı katliamda hayatını kaybedenler için mumlar yakılıp resimleri taşındı. Sol Parti adına Markus Moskau da “Halle, Kassel, Hanau... Hepsi bize, demokrasiye, barış ve dayanışma içinde yaşamımıza yönelik saldırılardı. Irkçıların kendilerinden olmayan herkesi düşman gördükleri biliniyor. Benim gibi sarışın açık tenli ve mavi gözlü olmayanların yaşadıklarını düşünmek bile istemiyorum. Hayatın bütün alanlarında ırkçılığa karşı mücadele etmeliyiz” diye konuştu. 

“Affetmeyeceğiz, unutmayacağız!” çağrısıyla gerçekleştirilen mitingin sonunda, düzenleyicilerin dağıttığı tebeşirlerle yerlere çeşitli sözler yazıldı. 

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

HABERE YORUM KAT