Almanya'da binlerce mağaza kapanacak

Almanya'da binlerce mağaza kapanacak

Alman Ticaret Birliği (HDE), bu yıl Almanya'da 5 bin mağazanın kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Alman ekonomisi büyük iflaslarda endişe verici bir yükseliş yaşıyor. Şimdi ise Alman Ticaret Birliği (HDE) "Almanya'da yaklaşık 5 bin mağazanın bu yıl temelli kapanacağı" uyarısını verdi. HDE Başkanı Alexander von Preen, koronavirüs yıllarının düşüşü "dramatik bir şekilde hızlandırdığını" söyledi.

"BİRÇOK ŞEHİR DEVRİLME NOKTASINDA"

HDE Başkanı Preen şu açıklamayı yaptı, "Pek çok şehir merkezi devrilme noktasına geldi ve öngörülebilir gelecekte yeniden canlanma umudu yok. Boşluklar boşlukları takip ediyor. Belirli sayıda dükkan boş kalırsa, şehir merkezleri cazibesini kaybeder. Sonuç merkezleri yavaş yavaş uçuruma düşüyor."

Pandeminin başından beri birçok şehir merkezi "yıllardır kritik durumda". Varsayımlara göre, 2024 yılı sonuna kadar 46 bin dükkan kapanmış olacak.

Ticaret birliği başkanının çağrısına göre, Almanya'daki "her bir şehir merkezi" için "acil durum freninin çekilmesi", "yerel siyaset, ticaret, kültür ve gastronomi ile safların kapatılması" gerekiyor. Preen açıklamalarına şu sözlerle devam etti, "Bu meydan okuma nihayet ciddiye alınmalı, aksi takdirde birçoğumuz aniden hayalet şehirlerde uyanacağız."

ARTI49

HABERE YORUM KAT
2 Yorum