Almanya'da binlerce hanenin elektrik sayaçlarını değiştirmesi gerekiyor

Almanya'da binlerce hanenin elektrik sayaçlarını değiştirmesi gerekiyor

Almanya'da ileriki yıllarda akıllı elektrikli sayaçların her hanede olması gerekecek. Bazı haneler için 2025 yılından itibaren zorunlu olacak.

Sadece mevcut sayaç okumasını ölçen ve gösteren elektrik sayaçları yakında tarih olacak. Tüm haneler 2032 yılına kadar akıllı sayaç olarak bilinen dijital elektrikli sayaç kullanmak zorunda olacak. İsteyen herkes, avantaj sunduğu için akıllı sayaçları daha önce de taktırabilir. Ancak, 2025 yılından itibaren belirli haneler için akıllı sayaçlar zorunlu olacak.

AKILLI SAYAÇ NEDİR?

Akıllı sayaçlar dijital bir elektrik sayacından ve enerji tedarikçisine veri aktarımını sağlayan bir iletişim modülünden oluşur. Vatandaşlar enerji tüketimlerini bir uygulama aracılığıyla okuyabilir ve tam olarak takip edebilirler. Bununla birlikte, veriler diğer yönde de iletilebilir. Akıllı sayaçlar, enerji tedarikçilerinin esnek tarifeler sunmasına olanak tanır. Ayrıca evde hangi elektronik eşyanın en çok elektrik tükettiğini saptar.

2025'te KİMLER İÇİN ZORUNLU OLACAK?

Yılda 6000 kWH ile 100.000 kWH arasında elektrik tüketen tüm haneler sayaçlarını 2025 yılında değiştirmeleri gerekecek.

SAYAÇ DEĞİŞTİRME MALİYETİ NEDİR?

Yeni sayaçlar ve veri aktarım bileşenleri, ölçüm noktası operatörü veya yetkili şirketler tarafından kurulur. Eğer kurulum zorunlu ise, bunun için herhangi bir ücret ödenmez; kurulum isteğe bağlı ise, bir defaya mahsus olmak üzere 30 Euroluk bir ücret ödenir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT