Almanya’da benzin kıtlığı uyarısı!

Almanya’da benzin kıtlığı uyarısı!

Federal Ekonomi Bakanı, AB'nin Rus petrolüne ambargo uygulaması durumunda benzin istasyonlarında darboğazlar olmasını bekliyor. Bakanlık çözümler üzerinde çalışıyor.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck'e göre, AB Komisyonu'nun Rus petrolüne yönelik planlanan ambargosu, doğu Almanya'da ve Berlin bölgesinde geçici bir petrol sıkıntısına yol açabilir. Habeck, RTL Direkt programında "Yakıt konusunda sıkıntıların yaşanacağı göz ardı edilemez, ne yazık ki söylemek zorundayım" dedi.

Bunun nedeni, ülkenin bu bölgelerinin yalnızca Rus petrolünü işleyen Brandenburg, Schwedt'teki büyük bir rafineri tarafından tedarik edilmesidir. Habeck, "Yeterli petrol yok ve bu nedenle sınırlı bir süre için yakıt alma konusunda sıkıntı yaşanabilir" dedi. Ancak çözümler üzerinde çalışılıyor.

Schwedt'teki rafineri PCK, Berlin ve Brandenburg için en önemli petrol ürünleri tedarikçisidir. Oradaki on arabadan dokuzu Schwedt'in benziniyle çalışıyor. Öte yandan rafineri kapatılırsa benzin istasyonlarında benzin kalmayacaktı. Berlin Havaalanı da bu durumdan etkilenebilir.

Rus devlet şirketi Rosneft, rafinerinin çoğunluk sahibidir. PCK'da işlenen ham petrol, Rusya'dan Druzhba petrol boru hattı üzerinden teslim ediliyor. Ukrayna'daki savaş nedeniyle AB Komisyonu, üye ülkelere yılsonuna kadar Rusya'dan ham petrol ve petrol ürünleri ithalatının kademeli olarak yasaklanmasını önerdi.

Habeck destek olarak doğalgaza işaret ediyor

Aynı zamanda Habeck, çevre örgütlerini Schleswig-Holstein'da planlanmış bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalat terminaline dava açmamaları konusunda uyardı. Habeck, "LNG terminallerimiz yoksa ve gaz Rusya'dan gelmiyorsa, Almanya'daki arz güvenliği garanti edilmez" dedi. Almanya, dünya pazarında sıvı gazın gaza dönüştürüldüğü dört gemi satın aldı. Bunlardan ikisi Aralık ayında satışa sunulacak. Habeck, “ sahip olmasaydık, bu durumda gerçekten daha savunmasız olurduk” dedi.
Nisan ayının sonunda, Alman Çevre Yardımı , hükümetin Schleswig-Holstein'daki bir LNG terminalinin inşasını hızlandırmayı amaçlayan bir yasa taslağını eleştirdi. Çevrecilere göre, planlanan değişiklikler “iklim politikası açısından yıkıcı ve anayasal olarak şüpheli”.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:Unsplash - 

HABERE YORUM KAT