Almanya'da başbakan adayları son kozlarını paylaştı

Almanya'da başbakan adayları son kozlarını paylaştı

Almanya’da pazar günü yapılacak seçimlere saatler kala köklü partilerin başbakan adayları ve parti liderleri ekranlarda son kez kozlarını paylaştı.

Alman devlet televizyonları ARD ve ZDF’te canlı yayınlanan ve 90 dakika süren programa, SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz, CDU/CSU’nun başbakan adayı Olaf Scholz ve Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock’un yanı sıra CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, FDP Genel Başkanı Christian Lindner, Sol Parti Eş Başkanı Janine Wissler ile AfD Eş Başkanı Alice Weidel katıldı. Adaylar daha önceki programlarda olduğu gibi iktidara gelmeleri durumunda yapacaklarını anlattı.

Bu kez tartışmalara partilerin liderleri de dahil oldu. Programda, seçimlerden sonra olası koalisyon planları da gündeme geldi. Armin Laschet ile Markus Söder, AfD ve Sol Parti ile kesinlikle ortaklık etmeyeceklerini, iş birliği yapmayacaklarını yineledi. Laschet somut açıklamada bulunmazken Söder, tercihlerinin CDU/CSU, FDP ve Yeşiller’den oluşacak bir ‘Jamaika koalisyonu’ olduğunu söyledi. Ancak hem Laschet hem de Söder başka olasılıklara da kapılarını tam kapatmadı. Yeşiller’in başbakan adayı Annalena Baerbock da AfD dışında tüm demokratik partilerle görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

KAYNAK: HÜRRİYET AVRUPA

HABERE YORUM KAT