Almanya'da balkonda barbekü yapmak evden atılmakla sonuçlanabilir

Almanya'da balkonda barbekü yapmak evden atılmakla sonuçlanabilir

Yazın birçok insan parkta, bahçede ya da balkonda farklı lezzetleri ızgara yapmak ister. Ancak balkonda barbekü yaparken belli kurallara uymazsanız suç işlemiş sayılabilirsiniz.

Genellikle dairelerin balkonunda barbekü yapılmasına izin verilir. Ancak burada esas alınacak nokta komşunuzun bundan rahatsız olmamasıdır. Eğer komşunuz koku, gürültü ya da dumandan rahatsız olursa para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Öte yandan balkonunuzda barbekü yapmadan önce kira sözleşmenize bakmanızda fayda var. Çünkü bazı kira sözleşmeleri balkonda barbekü yapmanızı kesinlikle yasaklar. Bu durumda dairenizden kovulma riskiniz bile bulunuyor.

Balkonda kömürle barbekü yapılabilir mi?

Balkonunuzda barbekünüzü kömürle yakabilirsiniz. Ancak bu durumda fazla duman riski elektrikli ızgaraya göre daha fazladır. Eğer duman kirliliği çok fazla olursa Federal Emisyon Kontrol Yasası ihlal edilmiş olur ve para cezası riski bulunur.

Federal Eyaletİzinsiz yerde yapılan barbekü para cezası
Hesse120 Euro
Aşağı SaksonyaGenellikle uyarı yapılır
Kuzey Ren-Vestfalya5 ila 50 Euro arası
Saksonya5 Euro
Baden-Württemberg50 Euro

 

Öte yandan mevsimlere göre balkonda ne sıklıkla barbekü yapılacağı hakimlerin vereceği karara göre değişebilir. Örneğin Aachen bölge mahkemesindeki bir yargıç, barbekülerin ayda iki kez yapılabileceğine karar vermişti. Oldenburg bölge mahkemesi ise barbekünün yılda yalnızca dört kez ve en fazla gece yarısına kadar yapılabileceğini duyurmuştu.

Artı49                                                                                        Fotoğraf: Maude Frédérique Lavoie - Unsplash

HABERE YORUM KAT