Almanya'da bakanlıklara 'bütçe' uyarısı

Almanya'da bakanlıklara 'bütçe' uyarısı

Almanya’da Maliye Bakanlığı’nın, savunma hariç, tüm bakanlıklara, gelecek yıl bütçe planlamalarında tasarrufa gitme veya bütçe sınırını aşmama uyarısı yapıldı.

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner'ın anayasada belirtilen borçlanma üst sınırı konusunda hassasiyet gösterdiği biliniyor. Maliye Bakanlığı sözcüsüne göre, bakanlıklar artık kendi üst limit tutarına sorumluluk almak ve borç freni politikasına uymak için davet ediliyor. Bu karar, Başbakan Olaf Scholz ve Başbakan Yardımcısı ve Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck tarafından birlikte alınıyor. Sonuç olarak, Savunma Bakanlığı hariç, diğer bakanlıklar farklı tasarruf miktarları yapmak zorunda kalacaklar. Hatta bazı bakanlıkların 2024 yılında orta vadeli mali plana önceden planlanandan daha az kaynak tahsis etmek zorunda oldukları belirtiliyor.

Toplamda, tasarruf miktarının tek haneli milyar Euro düzeyinde olacağı öngörülüyor ancak, bu miktarın bile Maliye Bakanı Christian Lindner tarafından kısa süre önce 20 milyar Euro olarak tahmin edilen finansman açığını kapatmaya yetmeyeceği belirtiliyor.

Bakan Lindner, kamu sektöründeki ücret anlaşmaları ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan ek maliyetler olduğunu vurgulamıştı. Almanya'da gelecek yılın bütçesi, aylardır koalisyon içinde tartışmalara yol açıyor. Birçok bakanlık, ek ihtiyaçları için daha fazla bütçe talep etti. Ancak Maliye Bakanı Lindner, "borç freni" için yeni bir muafiyet ve vergi artışlarına karşı olduğu için tasarruftan başka bir çözüm önerisi bulunmuyor.

Ekonomi gazetesi Handelsblatt, konuyla ilgili yayınladığı haberde, yasal hak talepleri olan yatırımlar ve sosyal harcamaların şimdilik tasarruf kapsamı dışında tutulacağını belirtti. Maliye Bakanlığı'nın birimlere gönderdiği mektuplarda, planlanan bir bütçe eşlik yasası için somut teklifler sunmaları talep edildi. Bakan Lindner, Hannover'deki bir etkinlikte yaptığı konuşmada, borç freninin anayasal bir gereklilik olduğunu ve aynı zamanda "ekonomik sağduyu" taşıdığını ifade etti. Lindner, birçok istenen projenin olduğunu belirtirken, "Elimizdekilerle yetinmek zorundayız" dedi. Bakan, siyasetin görevinin "Gerekli ve acil olan ile finanse edilemeyecek arzu edilen projeler arasında ayrım yapmak" olduğunu vurguladı.


 


 

 

HABERE YORUM KAT