Almanya’da aşırıcılık yanlıları daha da radikalleşiyor

Almanya’da aşırıcılık yanlıları daha da radikalleşiyor

Almanya'nın Grimma kentinde, eyalet sağlık bakanının evinin önünde, Hitler dönemini çağrıştıran meşaleli eylem düzenlendi. Bu arada korona tedbirlerinin sertleşmesiyle radikalleşmenin artabileceği endişesi yaşanıyor.

Almanya’da koronavirüs pandemisinden en çok etkilenen, aşılanma oranının yüzde 67,7 ile en düşük, insidans değerinin Almanya çapında 1224,7 ile en yüksek olduğu eyalet Saksonya‘da dün gece "endişe verici" diye nitelenen bir protesto meydana geldi.

Pandemi durumunda görülen kötü gidişat üzerine yaklaşık 10 gündür sert tedbirlerin uygulandığı Saksonya'da 30 kadar aşırı sağcı gösterici, Eyalet Sağlık Bakanı, Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Petra Köpping'in Grimma'daki özel konutu önünde meşalelerle gösteri yaptı. Polisin olay yerine intikal etmesiyle kaçmaya çalışan göstericilerden 25 kadarının kimliği tespit edildi. Göstericilerin Saksonya'daki aşırı sağcı bir grubun üyesi olduğunun tahmin edildiği bildirildi.

Sağlık Bakanı’nın özel konutunun önünde düzenlenen bu gösteri üzerine SPD Eş Genel Başkanı Norbert Walter-Borjans, yaşanan olayların endişe veya özgürlük talepleriyle alakası olmadığını dile getirerek, eylemin yapılış tarzı itibarıyla da "faşizanca" olduğunu belirtti. Borjans, Hitler dönemine vurgu yaparak, Saksoyna Sağlık Bakanı Köpping’in konutu önündeki gösterinin, Almanya tarihinde yine bir dönem düzenlenen davullu, meşaleli gösterileri hatırlatması itibarıyla sarsıcı" olduğunu belirtti. Borjans mesajında, "Bu ayaktakımının temsil ettiğini düşünüdüğü toplum, en geç şimdi, demokrasimizin temellerini sarsan bu kişilerle arasına sınır çekmelidir" ifadelerini kullandı.

SPD lideri Borjans, eylem düzenleyen bu tarz grupların asıl hedefinin insanların sağlığını düşünmek veya korumak değil, toplumu karıştırmak ve istikrarsızlığa yol açmak olduğunu dile getirdi. Saksonya Sağlık Bakanı Köpping’in konutu önünde düzenlenen gösteri üzerine çok sayıda farklı partiden poltikacı ve örgüt de dayanışma mesajı yayınladı.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT