Almanya'da akaryakıt zammı freni ne zaman gelecek?

Almanya'da akaryakıt zammı freni ne zaman gelecek?

Almanya Ulaştırma Bakanı, gelecekteki federal hükümetin olası akaryakıt zamlarına karşı önlemler almayı düşünüyor.

CSU bakanı, maliye bakanı Olaf Scholz’a, “Enerji vergisi yoluyla akaryakıt fiyatlarını frenleme” önerisi sunmak istiyor.  

Andreas Scheuer, Bild haber sitesine yaptığı açıklamada, “Benzin fiyatlarının yüzde 66’sı vergi ve harçlardan oluşuyor. Litre başına 1,99 Euro’luk fiyattan sonra, devlet müdahale etmeli ve karşılığında vergiler düşürülmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Scheuer açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Yeni hükümet henüz kurulmadı ve şuan ki hükümet harekete geçmeli, çünkü bu artan fiyatlardan devletin de yararlandığı bir artışa doğru gidiyoruz.”

Yüksek akaryakıt fiyatlarından devlet faydalanmamalıdır

Scheuer, FDP lideri Christian Lindner'ı trafik lambası ittifakı için yapılan görüşmelerde bunu uygulamaya çağırdı. Lindner, seçim kampanyası sırasında yüksek benzin fiyatlarına karşı önlem alınması çağrısında bulundu.  

Scheuer'in Scholz'a şu talepte bulundu: "Federal seçimlerden sonra çalışmalarımızı durdurmadık ve yükselen akaryakıt fiyatlarına karşı önlem alınmasını, şuan ki federal hükümet ve gelecekte kurulacak olan hükümetten talep ediyorum.” 

Ayrıca Scheuer, SPD’ye ve onun enflasyonu düşürmek için pahalı ısınma maliyetlerinden tasarrufu da şu sözlerle eleştirdi: “Bu tamamen alay konusu. Ayrıca bu açıklamalarla insanlarla alay etmek, sosyal demokrasinin nasıl düştüğünü gösteriyor.”

Hükümet herhangi bir önlem planlamıyor

Görevdeki federal hükümet, artan enerji fiyatlarına karşı herhangi bir önlem planlamıyor. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bir sonraki hükümeti etkileyecek bu tür önlemleri açıklayamayacağını söyledi. Federal hükümet, fiyat gelişimini sürekli olarak takip etmektedir. Ayrıca, devlet fonlarından yeşil elektriği teşvik etmek için EEG ek ücretinde bir azalma planlanıyor.

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT