Almanya'da 16 yaşındaki Tijay'ın acı ölümü

Almanya'da 16 yaşındaki Tijay'ın acı ölümü

Almanya' da Solingen Gençlik Daires'nin himayesinde Marburg kentinde özel bir bakımevine 7 Nisan'da gönderilen engelli 16 yaşındaki Tijay Kılıç, boğazına giren çorap nedeniyle yaşamını yitirdi.

Çocuk bakımı üzerine hizmet veren Bârenfamilie isimli bakım evinde geçen hafta
Cumartesi günü boğazına giren çorapla hastaneye kaldırılan ve yapılan müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen Tijay Kılıç'ın acılı ailesi Solingen Gençlik Dairesi ve Marburg'daki Bârenfamilie Bakımevi'nin zorbalık ve ihmalkarlıkla suçladı.

 

tijay-kilic1.jpg


GENÇLİK DAİRESİ BİZİ ZORLADI
Dersimli baba Ahmet ve anne Fadime Kılıç, 16 yaşındaki kızı Tijay'ın
ölmesinde Solingen Gençlik Dairesi ve Bârenfamilie Bakımevi'ni şu
şekilde suçladılar:

Kızım Tijay doğum esnasında 8 saat gecikmeli doğdu. Beyinde oluşan
zedelenmeden ötürü yutkunma ve yürüme sorunu yaşıyordu. Kısa zaman
öncesine kadar kızımıza biz bakıyorduk. Sonra Solingen Gençlik Dairesi
devreye girdi. 6 ay önce sorunlar başladı. 5 ay kadar kendileri Solinge'deki bir bakımevine aldılar. Fakat sürekli biz yanındaydık. Sonra sonra kızımız Tijay'ın Almanya' da bizden uzak şehirdeki bakımevine göndermek istediler. Biz ailesi olarak karşı çıktık ve mahkemeden en fazla 50 km uzakta kalabilir kararını çıkardık. Buna rağmen Solingen Gençlik Dairesi' ndeki özellikle M.E.M isimli bakıcı bize adeta kan kusturdu. Ne yaptıksak başaramadık ve 7 Nisan'da kızımızı Marburg'daki bakımevine gönderdi.

tijay-kilic2-1.jpg


BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK
Tijay'ı görmemize bile engel oldular. Geçen hafta Cumartesi günü bizi apar
topar çağırdılar. Tijay'ın boğazına giren çoraptan ötürü fenalaştığını ve hastaneye kaldırıldığını öğrendik. Marburg'a gittiğimizde kızımız bitkisel hayattaydı. Çok büyük acı çekiyoruz. Çorap boğazına nasıl girdi? O esnada belki saatlerce kızım yalnız bırakıldı. Kızım Tijay'ının beyin ölümü gerçekleşti ve kabloları bugün çekecekler. Kızımın organlarını bağışladık.

tijay-kilic3.jpg

Fakat Solingen Gençlik Dairesi'nin baskıcı tutumu kızımı ölüme sürekledi. Kendi bildiklerini okudular ve bizi ciddiye almadılar. Ailece şu anda yıkılmış durumdayız. Solingen Gençlik Dairesi' nin zorbalığı ve Bârenfamilie Bakımevi'nin ihmalkarlığı kızım Tijay'ın ölümüne neden oldu.“

METİN ES- DUİSBURG

HABERE YORUM KAT