Almanya'da 10 binlerce Ukraynalı mülteci düzenli iş sahibi oldu...

Almanya'da 10 binlerce Ukraynalı mülteci düzenli iş sahibi oldu...

Ukrayna'dan gelen 50.000'den fazla savaş mültecisi, Almanya'ya vardıklarından beri düzenli bir iş buldu.

Federal İstihdam Dairesi sözcüsüne göre, tahmin edilen verilere göre, Ağustos ayında 109.000 Ukraynalı istihdam edildi.

Bunlardan yaklaşık 51.000'i savaşın Şubat ayında başlamasından bu yana eklendi ve 17.000'i de istihdam buldu. Daha pek çok kişi şu anda Almanca öğrenmekle meşgul: Ekim ayında 96.000 kişi entegrasyon kurslarına katıldı.

︎13 Ekim itibariyle, 204.000'i çocuk olmak üzere toplam 609.000 Ukrayna vatandaşı Federal Ajansa kayıtlı. Ekim ayı için istihdam verisi olmadığından rakamlar tam olarak karşılaştırılabilir değil, ancak kabaca bir tahmin, Ukrayna'dan gelen çalışma çağındaki mültecilerin dörtte birinden fazlasının düzenli bir iş bulduğu anlamına gelebilir.

Münih Ifo Enstitüsü tarafından yaklaşık 1.500 Ukraynalı arasında yürütülen temsili olmayan bir ankette, beşte biri iş bulduğunu söyledi. Yarısından fazlası, işlerinin gerektirdiğinden daha nitelikli olduklarını söyledi. Ifo araştırmacısı Tetyana Panchenko, "Ukraynalı mülteciler arasında çalışma isteği çok yüksek" yorumunu yaptı.

Ifo'ya göre, ankete katılanların çoğu önümüzdeki iki yıl boyunca Almanya'da kalmak istiyor. Üçte biri ise Ukrayna'ya dönmek istediğini dile getirdi.

Fotoğraf: Unsplash - martenbjork

HABERE YORUM KAT