Almanya yüksek risk bölgeler listesini güncelledi

Almanya yüksek risk bölgeler listesini güncelledi

Almanya korona vakalarının artmasına karşı önlemlerini artırıyor. Belçika, Hollanda, İrlanda ve Yunanistan'ı yüksek riskli bölgeler listesine dahil etti. Almanya'nın Bavyera Eyaleti'nde ise kapanma kararı alındı.

Almanya, komşuları Belçika'yı ve Hollanda'nın büyük bir kısmını artan vaka sayıları nedeniyle Pazar günü itibariyle yüksek riskli bölge listesine alınacağını açıkladı.

Almanya'da salgın verilerini izleyen Robert Koch Enstitüsü tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, tatil için tercih edilen ülkelerden Yunanistan ve İrlanda'nın da yüksek riskli bölgelere dahil edildiği belirtildi. Hollanda'nın deniz aşırı Aruba, Curaçao ve St. Maarten bölgeleri ise bu kategoriye dahil edilmedi.

Yüksek riskli bölgelerden Almanya'ya seyahat eden tam aşılanmamış veya hastalık geçirmiş kişilerin on gün boyunca karantinaya girmesi gerekecek. Karantinanın en erken beşinci gününde negatif test ibraz etmeleri halinde ise bu kişilerin karantinaları sona erebilecek.

Fransız Guyanası, Kosta Rika, Guetamala, Guyanai Surinam ve Yeni Kaledonya ise Almanya'nın yüksek riskli bölgeler listesinden çıkarılacağı açıklandı.

İnsidans değerleri zirvede

Vaka sayısının arttığı Belçika'da da korona önlemleri sıkılaştırılıyor. Ülkede son iki hafta içinde vaka sayısı yüzde 61 oranında artarken hastaneye başvuranların sayısında da yüzde 52'lik artış olduğu belirtildi. Belçika'da hükümet, tekrar kapanma kararı almamak için korona önlemlerini sıkılaştırdı. Ülkedeki tam aşılanma oranı ise yüzde 75.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT