Almanya, yılda 500 bin göçmen almayı tartışıyor

Almanya, yılda 500 bin göçmen almayı tartışıyor

Almanya’da muhalefette bulunan liberal çizgideki Hür Demokrat Parti (FDP), emekli maaşlarının gelecekte de istikrarlı bir şekilde ödenebilmesi için yılda 500 bin göçmene gereksinim duyulduğunu açıkladı.

DP Meclis Grup Başkanı ve mali politikalar uzmanı Christian Dürr, Almanya’nın göç politikasında temel değişiklikler yapılması gerektiğini belirterek, “Almanya’yı açık, modern bir göç ülkesi haline getirmeyi ve aynı zamanda emekli maaşlarını istikrara kavuşturmayı başarırsak, bir toplum olarak bugün hayal edebileceğimizden daha fazla kazanacağız” dedi. 50 yıl önce dört çalışandan kesilen primle bir emeklinin maaşının karşılanabildiğini, günümüzde ise iki çalışanın bir emekli maaşını karşıladığını beliren Dürr, giderek daha fazla insanın emekli olmasına karşın iş gücü piyasasına daha az kişinin katıldığına işaret etti. İktidardaki CDU-CSU ve SPD’nin emekli maaşlarının istikrara kavuşturulması konusunda hatalı davrandığını kaydeden Dürr, Almanya’da giderek yaşlanan toplumun bir sonraki hükümeti emekli maaşları konusunda zorlayacağını söyledi.

Almanya’nın halihazırda emekli maaşlarını büyük miktarlarda sübvanse etmek zorunda olduğunu ifade eden FDP’li politikacı, bu durumun uzun vadeli olamayacağını savundu. Bu nedenle FDP’nin iş gücü göçüyle istihdamı artıracak, ayrıca emeklilik fonlarını daha yüksek getiri elde etmek için hisse senetlerine yatırım yapmaya yöneltecek bir emeklilik finansmanı reformunu önerdiğini belirten Dürr, “Kamu maliyemizi istikrara kavuşturmak ve borçlanmayı azaltmak istiyorsak, ülkemizin yılda en az 500 bin göçmene ihtiyacı var” dedi.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz

 

HABERE YORUM KAT