Almanya ve Fransa'dan Polonya'daki mahkeme kararına tepki

Almanya ve Fransa'dan Polonya'daki mahkeme kararına tepki

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin ülke yasalarının AB hukukundan üstün olduğu yönündeki kararına Almanya ve Fransa da tepki gösterdi. Muhalefet lideri Tusk'un çağrısı ile kararı protesto için gösteri düzenlenecek.

Polonya Anayasa Mahkemesi'nin, ülke yasalarının Avrupa Birliği (AB) yasaları ile çelişmesi halinde, Polonya mevzuatının AB hukukuna üstün geleceği yönündeki kararına tepkiler sürüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile birlikte yaptığı ortak açıklamada, Polonya'ya AB kurallarına uyma çağrısı yaptı. "AB üyeliğinin ortak değerlere ve kurallara tam ve sınırsız bağlılık" olduğunu hatırlatan iki bakan, bütün üye ülkelerin bunlara saygı göstermesi ve uyması gerektiğini, bunun Polonya için de geçerli olduğunu vurguladı.

Maas ve Le Drian, bunun sadece "ahlaki bir yükümlülük" olmadığını ve "hukuki yükümlülüğü" de kapsadığını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Katarina Barley de, Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki gösterdi. Alman Welt gazetesine konuşan Barley, "Polonya hükümeti, gelecekte Avrupa yasalarına uymak zorunda olmadığını, siyasi görevlendirmelerle oluşturulan Anayasa Mahkemesi'ne onaylatmış oldu" ifadesini kullandı. AB Komisyonu'nun iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) bu tutumuna izin vermemesi gerektiğini belirten Barley, AB Komisyonu'nun Varşova'ya korona yardımları kapsamında öngörülen milyarca euroyu ve diğer sübvansiyonları vermemesi gerektiğini kaydetti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kararını "AB'nin yapı taşlarından biri AB hukukunun ulusal mevzuata üstünlüğüdür" sözleriyle değerlendirmişti.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT