"Almanya ve ABD ekonomik bağlarını yoğunlaştırma görüşmelerinde bulundu"

"Almanya ve ABD ekonomik bağlarını yoğunlaştırma görüşmelerinde bulundu"

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, Almanya ve ABD ekonomik bağlarını yoğunlaştırma görüşmelerinde ulundu ifadelerini kullandı.

WDR'a verdiği röportajda Merkel, "Başkan Biden, başta farklı görüşlere sahip olduğumuz ancak şimdi Rusya ile ilgili gerekli ortak noktaların neler olduğu hakkında daha fazla konuşacağımız Kuzey Akımı 2 ihtilafı konusunda bize biraz daha yaklaştı" dedi ve ekledi:

"Bir çok alanda birbirimizle görüşüyoruz ... ikili görüşmelerde de bulunuyoruz, özellikle de ekonomik işbirliğimizi yoğunlaştırma konusunda"

ABD, eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump döneminde kötüleşen ilişkilerin ardından Almanya ile bağları yeniden kurmaya çalışırken Biden yönetimi, bu hafta başlarında Kuzey Akımı 2 AG şirketi ve onun CEO'su üzerindeki yaptırımlardan vazgeçtiğini duyurdu.

Gazprom ve Batılı ortakları, Baltık Denizi'nin altından doğal gaz göndermek için boru hattını bitirmek adına çalışmaya devam ediyor. Şu anda yaklaşık yüzde 95'i tamamlanan proje, Ukrayna'yı bay pas edecek ve bu ülkeyi karlı transit ücretlerinden mahrum bırakacak. Bu da Ukrayna'nın Rusya ile mücadelesini bir ölçüde baltalamış olacak.

Bu durum Batı için ciddi bir ikilem yaratıyor zira Avrupa'nın enerji güvenliği ile Rusya'ya karşı desteklenen Ukrayna'nın jeopolitik kartları arasında bir tercih yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Eğer Rusya, gazını Avrupa'ya satmak için Ukrayna'ya ihtiyaç duymazsa o zaman Ukrayna'ya giden gazı kesebilir.
 

HABERE YORUM KAT