Almanya, Türklere çağrıda bulundu!

Almanya, Türklere çağrıda bulundu!

Almanya'da havaalanlarındaki çalışan eksikliği nedeniyle, yaşanan kaosu azaltmak için Türk işçi arayışına gidilmesi ülkedeki gündemini koruyor. Yetkililer, Türkler için iş başvuru süreçlerinin kısaldığına dikkat çekti.

Sadece Frankfurt Havaalanı’na 2000 Türk işçi, diğerleriyle birlikte toplam 7200 Türk havaalanı çalışanı alınacaktı. Ancak 1.5 ayda yalnızca bir Türk işçinin işe başlaması dikkat çekmişti.

Sözcü’nün haberine göre Almanya’da yer hizmetleri sağlayıcıları işverenler derneği başkanı Thomas Richter, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’den 145, belki 150 çalışan yardıma gelecek” dedi. Bu kişilerin özellikle Nürnberg ve Münih havaalanlarında görevlendirileceğini duyurdu.

Ancak Richter’in açıkladığı rakamlar, Almanya’nın beklentilerinin oldukça altında. 150 işçiyle çözümün ne kadar olabileceği sorusuna Richter, “Sonuçta, akut sorunları çözmek için bir fikirdi.” cevabını verdi.

Bild am Sonntag Gazetesi, bu gecikmenin nedenini Havaalanları Birliği ADV’nin Genel Müdürü Ralph Beisel’e sordu. Beisel, sorunun zaman alıcı ve kritik onay sürecinden kaynaklandığını açıklamıştı. Sadece özgeçmiş kontrolünün en az 6 hafta sürdüğü bildirilmişti.  Ancak Richter, bu durumun da değiştiğini yazdı. “Birçok havalimanındaki durum, onay sürecini de hızlandırdı. Artık bu süreç iki haftaya kadar kısaldı.” dedi.

Türkiye’den gelecek işçilere saat ücreti olarak en az 15 Euro (yaklaşık 276 TL) verilecek. Alman havaalanlarında güvenlik personeli, check-in personeli, yükleme personeli ve diğer yer hizmetleri personeli açıkları bulunuyor.

Düsseldorf Havalimanı Türkleri bekliyor

Son olarak Düsseldorf Havalimanı, kaos nedeniyle çalışan alımlarını hızlandırdıklarını duyurdu. Almanya’da hükümet, 2 bine yakın Türk’ün çalışan olarak gelmesini sağlayacak planı 6 Temmuz’da onaylamıştı. Başlangıçta beklenen işçi sayısı 2 bin olduğuna vurgu yapılırken, bu sayısının günden güne düştüğü belirtildi. Richter buna neden olarak, Almanya’nın personel bulmaya başlamasını gösterdi. Bu yüzden Türkiye’de beklenen işçi sayısı 500 kişiye kadar düştü.

Haziran ayında özellikle corona virüsü yasaklarının ardından havalimanlarında çalışan sayısının azaltılması, bu yaz Avrupa genelinde büyük bir seyahat kaosuna neden oldu.

Fotoğraf: L.Filipe C.Sousa - Unsplash

HABERE YORUM KAT