Almanya süpermarketlerinde rekor geri çağırma: En sık etkilenen beş ürün...

Almanya süpermarketlerinde rekor geri çağırma: En sık etkilenen beş ürün...

Geçen yıl süpermarketlerde pek çok ürün geri çağrıldı. Özellikle beş ürün grubu geri çağrılmadan daha çok etkilendi.

Almanya'da süpermarketlerde geri çağırmalar ve uyarılar neredeyse günlük hayatın bir parçası. 2022 yılı 311 geri çağrılma sayısıyla en çok uyarı verilen yıllardan biri oldu. Geri çağrılmadan özellikle beş ürün kategorisi etkilendi.

Federal Tüketici Koruma ve Gıda Güvenliği Ofisi (BVL), her yıl tüm tüketici uyarılarını içeren istatistikler yayınlıyor. 2015'te yılda 100 geri çağırma olurken, 2022 yılında bu sayı 3 katından bile fazla. Özellikle Lidl pirinci ve "Three Sixty" marka votka son zamanlarda geri çağrılmayla manşetlere taşındı.

Potansiyel patojenler, yabancı cisimler ve limit değerlerin aşılması, son bir yılda ürün uyarılarının en yaygın nedenleriydi.

Tüketicilerin özellikle beş ürün grubuna dikkat etmesi gerekiyordu. Tahıllar, unlu mamuller, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler ve et ürünleri geri çağrılmadan en çok etkilenen ürün kategorileri oldu. 

Sorumluluk ve kalite güvencesi

Rekor sayıdaki geri çağırma, başlangıçta tüketiciler arasında endişe yaratsa da, Federal ofis bu durumda olumlu bir gelişme görüyor. Gıda üreticileri ürün kalitesi konusunda sorumlu ve dikkatli görünmektedir.

Watson.de dergisine göre potansiyel tehlikelere işaret edilmesi ve geri çağırmalar hakkında bilgi verilmesi kaliteli bir yönetimin işaretidir. BVL'ye göre, gıda için test ve analiz prosedürleri de iyileştirildi.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf:


 

HABERE YORUM KAT