Almanya kesenin ağzını açtı

Almanya kesenin ağzını açtı

Almanya hükümetinin fosil yakıtlara dayalı araçlardan 'elektro otomobillere' dönülmesi için 3 binden 6 bin avroya kadar teşvik vermesi elektrikli otomobillere olan ilgiyi arttırdı.

BERLİN - Avrupa menşeli e-otomobillerde siparişten sonra bekleme süresi 3 ay ile 6 ay arasında değişirken, Güney Kore'de üretilen Hyundai E-modelleri Kona ve Loniq ve Kia e-Niro için on iki aydan fazla bekleme süresi olduğu belirtildi. Asya Pasifik bölgesinde üretilen E-otomobillerin deniz yoluyla gelmesi için ise 8 haftaya ihtiyaç olduğu açıklandı.

Duisburg Üniversitesi Otomobil Uzmanı Prof. Dr. Ferdinand Dudenhöffer, bazı otomobil üreticilerinin E-otomobillerin parçalarının Çin'de üretildiğinden sipariş aldıkları araçları teslim etmekte sorun yaşadıklarını belirtti. Dudenhöffer, yaşanılan sorunların birkaç yıl içinde giderileceğini açıkladı.

Yeni nesil E-otomobillerin markalarına göre teslim süresi şu şekilde belirlendi:

"Nissan Leaf, BMW İ3, Renault Zoe ve Skoda Citigo e IV 3 ay bekleme süresinde araçları teslim ederken Audi e-tron, Jaguar I-Pace ve SEAT Mii electric, Volkswagen e-up 4 ay bekleme süresinde siparişlerini yetiştiriyor. Volkswagen Golf ve Peugeot İOn'a 6 ay süre verirken Opel Corsa-e 7 ay, Mercedes EQC ise 8 ay bekleme süresinde araçları teslim edebiliyor. Güney Kore'de üretilen Hyundai E modelleri Kona ve Loniq ve Kia e-Niro için ise 12 aydan fazla bekleme süresi olduğu belirtildi".

HABERE YORUM KAT