“Almanya kara para aklama için güvenli bir liman”

“Almanya kara para aklama için güvenli bir liman”

Pazar akşamından bugüne kadar 11,9 milyondan fazla gizli veri içeren “Pandora Belgeleri” ile 300’den fazla politikacı ve ünlü isim, vergi kaçakçılığından hedef alındı.

Alman Vergi Birliği (DSTG), federal hükümetin vergi kaçakçılığıyla mücadelesini yetersiz bularak eleştirdi. DSTG Başkanı Thomas Eigenhaler Bild gazetesine verdiği röportajda, "Büyük koalisyon, görev süresinin sonunda vergi yasasını başlattı. Yasa iyi formüle edildi, ancak zayıf bir noktası var.” ifadelerine yer verdi. Eigenthaler ayrıca, “Vergi kaçakçığından kara listeye alınan ülkeler hemen AB’nin kapısını çalıyor, iyileşme sözü veriyor ve sahte bir ödeme yaptıktan sonra doğrudan listeden çıkıyor" dedi.

Eigenthaler yaptığı açıklamalarda, “Almanya, kara para aklama için bir mıknatıs gibi, kara para aklayanların birçoğu buraya güvenli bir limanda olduklarını bilerek geliyorlar. Çünkü hukuk devleti olan Almanya’nın onları koruyacağını düşünüyorlar” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Eigenhaler, Almanya Federal Maliye Bakanlığı, Olaf Scholz’a(SPD) tabi olan Mali İstihbarat Birimi’ni(FIU) kara para aklamayla mücadele etme konusunda eleştirdi. Eigenhaler, “Bu otorite, personel açıdan yetersiz bir şekilde kurulmuş ve orada işler bozulduğu için Federal Maliye Bakanlığı’nda ve başka yerlerde aramalar yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Eigenhaler, Pandora Belgelerinde de açıklandığı gibi, vergi kaçakçılığına karşı mücadele konusunda karamsar olduğunu belirtti. Eigenhaler, "Bu, büyümeye devam eden ve öldürülemeyen bir ahtapot gibi. Kafasını kesersen başka yerde iki kafa çıkar" dedi.

Açıklanan rapora göre, etkilenenler arasında 35 eski devlet başkanının yanı sıra, neredeyse 100 ülkeden 330’dan fazla politikacı yer aldığı iddia edildi. Ayrıca listede birçok tanınmış kişinin ismi de yer aldı.

Artı49 Haber Merkezi

Haber: Tuğba Ünal

HABERE YORUM KAT