Almanya ile Belçika'dan enerjide iş birliği

Almanya ile Belçika'dan enerjide iş birliği

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Belçika ile iklim dostu dönüşüm ve enerji konularında iş birliğini derinleştirmek istediklerini bildirdi.

Scholz ile Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Belçika'daki Zeebrugge limanı ziyaretleri kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Boru hatları gibi kritik altyapılar ve enerji sektörünün iklim dostu dönüşümüne yönelik yatırımların önemine işaret eden Scholz, iki ülke arasındaki doğal gaz bağlantılarının sadece Almanya içi kullanım için değil, komşular için de gaz sağlayacak şekilde genişletileceğini ifade etti.

Scholz, enerji altyapısı konusunda her iki ülkeyi de aşan ortak sorumlulukları olduğuna işaret ederek, bu çerçevede hareket edeceklerini belirtti.

Rusya-Ukrayna savaşının Avrupa'da özellikle enerji konularında birlikte çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha etkileyici bir şekilde gösterdiğine dikkati çeken Scholz, "Almanya ile Belçika arasında enerji konusunda mevcut iş birliğini genişletmek ve derinleştirmek istiyoruz." dedi.

Scholz, Rusya'dan doğalgaz arzının kesilmesiyle birlikte birçok kişinin Almanya ve Avrupa'nın çok zor günler geçireceğini değerlendirdiğini anımsatarak, "Ekonomik kriz olmadı. Enerji arzımız da güvence altına alındı." ifadesini kullandı.

"Boru hattının genişletilmesi merkezi bir öneme sahip"

Ortak çabayla bu kışın enerji arzında sorunsuz biçimde atlatıldığını anlatan Scholz, bunun gelecek kış dönemleri için de geçerli olacağına inandığını dile getirdi.

Scholz, Alman hükümetinin, enerji arzını güvence altına almak için yoğun çabalarına dikkati çekerek, Almanya'nın gaz ithalat kapasitesini artırmak için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri için büyük yatırımlar yaptığını hatırlattı.

"Boru hattının genişletilmesi merkezi bir öneme sahip." diyen Scholz, acilen boru hattı yatırımlarına ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Avrupa'nın 2050'ye, Almanya'nın da 2045'e kadar hedeflediği iklim nötr olma hedefi konusunda Scholz, bunun kesinlikle elektrik ve hidrojene bağlı olacağını ve bunun da elektrik üretim kapasitelerine büyük yatırımlar gerektirdiğini belirtti.

Belçika Başbakanı De Croo ise iki ülkenin 2028 yılına kadar hidrojen altyapılarını birbirine bağlamak istediğini söyledi.

"Daha fazla iş birliğiyle hidrojen üretimini artıracağız." ifadesini kullanan De Croo, iki ülke arasında bu alandaki çalışmaları hızlandıracaklarını vurguladı.

2022'de Rusya'dan gaz arzının kesilmesinin ardından Belçika, Almanya'nın en önemli tedarikçilerinden biri haline geldi. Avrupa'daki en büyük LNG terminallerinden birisi Zeebrugge'de bulunuyor. Bu terminalden aktarılan LNG Almanya'ya gönderiliyor.

Öte yandan, program kapsamında Alman Amprion ve Belçika'dan Elia, iki ülke arasında yeni bir elektrik hattı inşa etmeye ilişkin niyet mektubu imzaladı.

Artı49

HABERE YORUM KAT