Almanya hükümeti: ABD ile  Kuzey Akım-2 konusunda müzakereler devam ediyor

Almanya hükümeti: ABD ile Kuzey Akım-2 konusunda müzakereler devam ediyor

Alman Federal Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı açıklamada Berlin'in Kuzey Akım-2 boru hattı projesi konusunda görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, bugün düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin Kuzey Akım-2 projesine yönelik tutumunu değerlendirdi.

Seibert, açıklamasında "Kuzey Akım-2, daha evvel defalarca belirttiğimiz gibi ABD ile müzakere ettiğimiz bir konu. Yalnızca bu müzakerelerin devam ettiğini söyleyebilirim. Bu ekonomik bir projedir; siyasi sonuçlarını daha önce birçok kez konuştuk. Bu durum biliniyor" dedi.

Öte yandan basın toplantısında söz alan Almanya Enerji Bakanlığı'ndan bir sözcü, boru hattının inşası için tüm izinlerin yıllar önce verildiğini anımsattı.

Toplam maliyeti 10 milyar euro civarında olması beklenen Kuzey Akım-2 projesiyle yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya'ya sevk edilmesi planlanıyor.

Rus enerji şirketi Gazprom, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle İsviçreli yapımcı şirketin çalışmaları durdurduğu için Kuzey Akım-2’nin yapımını kendi imkanlarıyla devam ettiriyor.

ABD, Ukrayna, Polonya ile Baltık ülkelerinin inşasına karşı çıktığı projenin ortakları arasında proje sahibi Gazprom'un yanı sıra Shell, OMV, Engie, Uniper ve Wintershall gibi şirketler yer alıyor.

Kaynak: Suputmiknews
 

HABERE YORUM KAT