Almanya bir yeni güne daha zam haberiyle uyandı: Su ücretleri için düğmeye basıldı

Almanya bir yeni güne daha zam haberiyle uyandı: Su ücretleri için düğmeye basıldı

Bremen'de yeni yerel drenaj ücreti yasası, Senato ve Bremen Parlamentosu'nun onayını bekliyor.

Almanya'nın Bremen şehrinde atık su ücretlerinin artırılması için çalışmalar başladı.

Çarşamba günü, kentin Çevre, İklim ve Tarımdan Sorumlu Vekilliği, yerel drenaj ücreti yasasında yapılacak bir düzenlemeyi onayladı. Yasa Senato ve Bremen Parlamentosu'ndan da geçerse 1 Nisan'da uygulamaya konacak.

YÜZDE 14'E YAKIN ZAM

Yasanın yürürlüğe girmesi halinde, 1 Nisan'dan itibaren atık suyun metreküpü mevcut fiyat 2,58 Euro yerine 2,93 Euro olarak ücretlendirilecek. Bu da yüzde 13.57'lik bir artışa tekabül ediyor. Yağmur suları için de daha önce 0,80 Euro olan kapalı yüzey alanının metrekaresi başına yüzde 3,75'lik bir artışla 0,83 Euro ücret alınacak.

Çevre, İklim ve Bilim Senatörlüğü Basın Sorumlusu Ramona Schlee, "Yağmur suyu için ödenecek ücret farklı. Ödenecek ücreti hesaplamak çoğu zaman henüz mümkün değil. Çünkü bir mülk üzerindeki ücretle ilgili alanlar hakkında yeterli veri yok. Bu bağlamda ilgili alanlar, mühürlenmiş ve kanalizasyon sistemine bağlı olan alanlardır" ifadelerini kullandığı bir açıklama yaptı.

Schlee, bu nedenle hava fotoğrafları çekileceğini duyurdu. Fotoğraflar analiz edildikten sonra, mühürlü alanların belirlenmesi için vatandaşlara anket de uygulanabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT