Almanya'da bakanlar anlaştı... 1 Haziran’da başlıyor

Almanya'da bakanlar anlaştı... 1 Haziran’da başlıyor

Almanya’da artan enflasyon ve enerji fiyatları nedeniyle vatandaşı rahatlatmak amacıyla planlanan 9 euroluk biletlerin, 1 Haziran’da hayata geçmesi için eyalet ulaştırma bakanları ve federal hükümet anlaştı.

Yapılan toplantıda, 9 euroluk biletlerin detayları da ele alındı. Eyaletlerin yaklaşık 2.5 milyar euroluk ucuz bilet maliyetini federal hükümet karşılayacak. Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, 2.5 milyar euro maliyetin yanı sıra eyaletlerin satılan 9 euroluk biletlerin ücretlerini de alacaklarını belirtirken, “Bunun ölçülü bir ödeme olduğuna inanıyorum” dedi. Ancak eyaletler, 3 aylığına uygulanacak hizmet nedeniyle toplu taşımanın kalitesinin devam ettirebilmesi için yenilenme masraflarını da talep etti. Bunun da yaklaşık 1.5 milyar euro civarında olacağı tahmin ediliyor.

Kuzey Ren Vestfalya Ulaştırma Bakanı Ina Brandes, eyaletlerin ek bütçe taleplerinin bu yıl içinde ödenmesini istedi. Brandes, “Bizim gelecek yıllardaki toplu taşıma hizmetimizi genişletme ve yenileme planlarımız mevcut. Ne kadar maliyeti olacağını ve nerede kullanılacağını çok iyi biliyoruz” dedi. Brandes, toplu taşıma hizmetinin genişletilmemesi durumunda Almanya’da 2030 yılındaki iklim hedefini tutturmamın zor olacağını kaydetti.

Kaynak:Hürriyet Avrupa
Fotoğraf: Unsplash - mike

HABERE YORUM KAT