Almanya Anayasayı Koruma Teşkilat'ndan AfD'ye sert uyarı

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilat'ndan AfD'ye sert uyarı

Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, Almanya için Alternatif Partisinin (AfD) giderek aşırı sağa kaydığı yönünde uyarıda bulundu.

Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklama yapan Haldenwang, AfD genel merkezinin kamuoyundaki imajı konusunda dikkatli davrandığını ve aşırı sağ söylemleri kullanmaktan kaçındığını ancak radikalleşmenin yerel şubelerde belirgin olduğunu söyledi.

Haldenwang, "Ulusal düzeyde aşırı sağcı açıklamalar yapmaktan kaçınıyorlar. Ancak parti yapılarına daha yakından bakıldığında yabancı düşmanı, antisemitik ve insanlık dışı ifadeler daha görünür hale geliyor." dedi.

Göçmen ve Müslüman karşıtı söylemleriyle bilinen Bjorn Hocke gibi radikal isimlerin bu yıl sağcı parti içinde daha fazla nüfuz kazandığına dikkati çeken Haldenwang, Almanya'da darbe planları yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan "İmparatorluk Vatandaşları" (Reichsbürger) konusuna da değindi.

Bu grubun ülke çapında ağ oluşturmayı bu kadar çabuk başarmasının endişe verici olduğunu belirten Haldenwang, "Aktörlerin birleştirici parantezi, Federal Almanya Cumhuriyeti sisteminin reddedilmesi ve aşılmasıdır." dedi.

Haldenwang, "Zaten mantıksızlıkları ve silahlara erişimleri nedeniyle bu grup tehlikeli." ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Christian Lue - Unsplash

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT