Almanya açıkladı! İşte zengin sayılmak için gereken maaş…

Almanya açıkladı! İşte zengin sayılmak için gereken maaş…

Almanya’da bir kişinin zengin sayılabilmesi için aylık 3700 Euro net kazanması gerekiyor. Çiftlerde bu rakam 5500 Euro. En zengin yüzde 1 arasına girebilmek için aylık gelirin net 7190 Euro olması şart.

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), bir kişinin zengin sayılabilmesi için Almanya standartlarında ne kadar kazanması gerektiğini hesapladı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre ; kişiden kişiye değişen, örneğin çalışmayı bırakacak kadar parası olan ya da artık yiyecek almakta bile risk görmeyenler kendilerini zengin sayabiliyor.

Ancak zenginlikte çalışanlar için belirleyici ölçü aylık gelir oluyor.

Almanya'da, zengin yüzde 10'luk kesimden sayılabilmek için ne kadar kazanılması gerektiği çeşitli kriterlere göre hesaplandı. Bunun için, bekar, evli, çocuklu, çocukları okuyan, henüz emekli olmamış çiftler gibi kriterlere bakıldı. 35 bin kişi ve 19 bin hane incelendi. Bu sonuçlara göre, çocuksuz evli bir çift ayda net 5 bin 500 euro kazanıyorsa, bu onları zenginler sınıfına sokuyor. Bir bekarın zengin sayılabilmesi için ise 3 bin 700 euro net aylık alması gerekiyor. Bir bekar ayda net 4 bin 560 euro kazanıyorsa, o zaman en zengin yüzde 5'in arasına giriyor.

EN ZENGİNLERİN GELİRİ

Almanların en zengini yüzde 1'in arasında olanlar ise ayda net 7.190 Euro ile işe başlayanlar. Çocuksuz çiftlerde, en zengin yüzde 1'in arasına girmenin ölçütü, ebeveynlerin gelirinin toplamının 10 bin 790 Euro'yu bulması.

Benzer araştırma 2016'da da yapılmıştı ve o zamandan beri, zenginlik ölçütü sayılan maaşlarda yüzde 8'lik bir yükseliş görüldü. Örneğin, 2016'da bir bekarın zengin sayılabilmesi için yaklaşık 3 bin 440 Euro kazanması gerekiyordu.

Bu arada, yeni yılla birlikte Almanya'da ortalama ücretlerde yüzde 4.7 ile yüzde 5.5 arasında artışlar olacağı açıklandı. Uzmanlar bu şekilde, corona virüsü ve çeşitli ekonomik sıkıntılar nedeniyle yükselen enflasyondan doğan hane halkı kayıplarının giderilebileceğini savunuyor.

HABERE YORUM KAT