Almanya ABD'nin rolünü mü üstlendi? AB, Türk-Yunan gerilimini düşürmeye çalışıyor

Almanya ABD'nin rolünü mü üstlendi? AB, Türk-Yunan gerilimini düşürmeye çalışıyor

AB Savunma Bakanları toplantısı sonrası açıklama yapan Almanya Savunma Bakanı, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin azaltılması konusunda AB içinde görüş birliği olduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Savunma Bakanları Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de gayriresmi toplantı gerçekleştirdi. Görüşmede, uluslararası güncel konuların yanı sıra Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilim de ele alındı. 

Toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, toplantıda Doğu Akdeniz’de gerilimin giderilmesi gerektiği konusunda AB Savunma Bakanlarının görüş birliği içinde olduğunu ifade etti. Kramp-Karrenbauer, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimin sadece iki komşu ülke arasında yaşanan gerginlik olmadığını ve gerilimin AB ve NATO içindeki işbirliğini etkilediğini de belirtti. Alman Savunma Bakanı, en kısa süre içinde gerginliğin azaltılması gerektiği konusunda aynı fikirde olduklarını aktardı.

Gerginliğin azaltılmasının taraflar arasında başlatılabilecek görüşmelere zemin oluşturabileceğine işaret eden Savunma Bakanı Karrenbauer, “Bugün gerçekleştirdiğim görüşmelerden aldığım olumlu sinyalde, bunun için tarafların hazır olduğu gördüm. Alman hükümeti sorunun çözülmesi için farklı düzeylerde görüşmeler yürütüyor” ifadelerini kullandı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT
2 Yorum