Almanların kış korkusu... Elektrikli ısıtıcı satışları rekora koşuyor!

Almanların kış korkusu... Elektrikli ısıtıcı satışları rekora koşuyor!

Şu anda sıcak yaz günleri yaşayan Almanya'da kış korkusu başladı. Kışın yaşanacağı düşünülen gaz kıtlığı nedeniyle insanlar elektrikli ısıtıcılara yöneldi.

Rusya'nın gaz tedariğini durdurma ihtimaline karşı birçok Alman hazırlık yapmaya başladı. Vatandaşlar sıcak yaz günlerine rağmen evlerine radyatörler, fanlı ısıtıcılar ve konvektörler depolamaya başladı. Ancak uzmanlar, bu tür ısıtıcılar konusunda tüketicileri uyardı.

Elektrikli ısıtıcılar uzmanlar tarafından enerji avcıları olarak görülüyor. Öte yandan şu anda Almanya'da elektriğin fiyatı da yüksek seviyede.

 Karşılaştırma portalı Verivox, elektrikli ısıtıcı ile ısıtmanın gazlı ısıtıcılar kullanmaktan çok daha pahalı olduğunu belirtiyor. Verivox'a göre, 2022'nin ilk yarısında bir kilovat saatlik doğal gazın maliyeti ortalama 14 sent civarındaydı. Bununla birlikte elektrik fiyatı kilovat saat başına 40 sentti.

Artı49                                                                                                Fotoğraf: Steve Johnson - Unsplash

HABERE YORUM KAT