Almanlar yatak çarşaflarını diş fırçalarından daha sık değiştiriyor

Almanlar yatak çarşaflarını diş fırçalarından daha sık değiştiriyor

Almanya'da yapılan bir temizlik ve hijyen anketinden ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre, Almanların havlu, diş fırçası, tuvalet fırçası gibi malzemeleri değişmeden kullanma süresi, yatak çarşaflarından daha uzun.

Toplumların gündelik yaşamdaki alışkanlıkları mutlaka onların kültürleriyle de doğrudan bir ilişki içerisinde. Temizlik kültürüne bağlı alışkanlıklar da her toplumda hatta bazen aynı ülke içerisinde bölgesel olarak bile farklılıklar gösterebiliyor.

Alman haber sitesi t-online, "ülkede temizlik ve hijyen" konusunda yaptıkları bir araştırmanın sonucunu paylaştı.

HAVLU DEĞİŞİMİ

Araştırmaya göre, ankete katılanların yarısından biraz fazlası (yüzde 53) havlularını sadece haftada bir kez değiştiriyor. Her beş kişiden biri (yüzde 20) bunu iki veya üç günde bir yapıyor. 18-29 yaş arası gençlerin üçte biri (yüzde 30) ve 30-39 yaş arası gençlerin dörtte biri bunun gereksiz olduğunu düşünüyor ve havlularını ayda en fazla bir kez, bazen de sadece üç ayda bir değiştirdiklerini belirtiyorlar. Anket ayrıca, insanların yaşları ilerledikçe havlularını daha sık değiştirdiklerini söylediklerini gösteriyor.

TUVALET TEMİZLİĞİ VE FIRÇA DEĞİŞİMİ

Erkeklerin, tuvalet fırçası değişimini kadınlar kadar önemsemediği anlaşılıyor. Neredeyse her iki kişiden biri (yüzde 47) tuvalet fırçasını altı aydan daha kısa bir sürede değiştirdiğini, hatta bazı durumlarda hiç değiştirmediğini belirtiyor. Kadınlar için bu oran üçte birin biraz üzerinde (yüzde 35). Kadın katılımcıların dörtte biri tuvalet fırçasını dört ila altı ayda bir, beşte biri ise ayda bir veya birkaç kez değiştirdiklerini belirtiyor.

Her beş katılımcıdan ikisi (yüzde 37) haftada en az bir kez tuvalet fırçası kullandığını söylüyor. Dörtte biri (yüzde 24) ise fırça ve temizleyiciyi daha sık kullandıklarını ifade ediyor. Her beş kişiden biri tuvaletlerini günde en az bir kez temizliyor (yüzde 21).

Özellikle kadınlar temiz bir tuvalete büyük önem veriyor. Her iki kişiden biri (yüzde 52) tuvaleti haftada en az birkaç kez, tercihen her gün temizliyor. Erkekler (yüzde 48) ise bir ila iki haftada bir temizlemekle yetiniyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, ankete göre 65 yaş üstü her üç kişiden biri tuvaleti günde en az bir kez temizliyor.

DİŞ FIRÇALARI

Ortalamaya bakıldığında çoğu insanın diş fırçasını sabah ve akşam kullanması beklenir. Ancak çoğunluk için durum böyle değil. Ankete katılanların çoğu iki ay sonra bile kendi diş fırçasını yeterince hijyenik bulabiliyor. Bu nedenle yüzde 46'sı sadece üç ay sonra diş fırçasını değişiyor. Her altı kişiden biri (yüzde 16) yeni bir diş fırçasına ancak dört ila altı ay ya da daha kısa bir süre sonra ulaşıyor.

YATAK ÇARŞAFLARI

Buna karşılık Almanlar yatak çarşaflarını değiştirme konusunda daha istekli görünüyor. Her beş Alman'dan sadece ikisi (yüzde 41) yatak çarşaflarını ayda bir değiştirdiğini söylüyor. Üçte birinden biraz azı (yüzde 31) yatak çarşaflarını ayda iki ila üç kez değiştiriyor ve Alman Kişisel Bakım ve Deterjan Endüstrisi Birliği'nin (IKW) tavsiyelerine uyuyor. Ancak her on kişiden birinden fazlası (yüzde 12) için yatağın haftada bir kez değiştirilmesi gerekiyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT