Almanlar hız sınırı hakkında ne düşünüyor ?

Almanlar hız sınırı hakkında ne düşünüyor ?

Almanya’da otobanlarda hız sınırı olacak mı? Forsa tarafından yapılan bir ankete göre, sürücülerin çoğunluğu hız sınırı olması gerektiğinden yana.

Almanya otobanlarında hız sınırının gerekli mi gereksiz mi olduğu geçmişten beri tartışma konularından biri olmuştur. Avrupa'nın en büyük otomobil birliği ADAC 1970’lerin başından beri hız sınırlamasına şu sloganla karşı çıktı: “Özgür vatandaşlar için özgür yolculuk”. Ancak bu fikir zamanla değişti ve giderek daha fazla Alman hız sınırlaması getirilmesi gerektiğini destekliyor.

"RTL" ve "n-tv" tarafından yaptırılan bir Forsa araştırması anketine göre, sürücülerin yüzde 57’si otobanlarda 130 km/s hız sınırından yana. Hız sınırının en bilinen destekçilerinden biri ise Formula 1 dünya şampiyonu Sebastian Vettel. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck de hız sınırını destekleyen bir kampanya yürüttü.
Ankete katılanların yüzde 39’u ise hız sınırı olmamasından yana.  SPD, Birlik ve Yeşiller partilerinin destekçilerinin çoğunluğu da otobanlarda hız sınırını destekliyor. Fakat durum FDP ve AfD için daha farklı. FDP ve AfD destekçileri otobanlara hız sınırı getirilmesine karşı çıkıyor.

Otobanda hız sınırı: Ana sebep trafik güvenliği

Yapılan ankete göre, hız sınırı getirilmesini isteyenlerin yüzde 85’i ana sebep olarak trafik güvenliğini belirtti. Yüzde 76’sı ise hız sınırının CO2 emisyonlarını azaltacağını düşünüyor. Yüzde 52’si Ukrayna savaşı nedeniyle hız sınırının yakıt tasarrufu sağlayacağını düşünüyor. Yüzde 34’ü ise hız sınırı yoluyla gürültüden korunma talep ediyor.

Europa Automobile Club, hız sınırının Rusya’dan yapılan petrol ithalatını etkileyeceğini belirtti. Hız sınırının olup olmayacağı henüz belli değil. Ulaştırma Bakanı Volker Wissing konuyla ilgili henüz kesin bir açıklama yapmadı.

Haber Çeviri: Tuğba Ünal
Fotoğraf: Unsplash - chuttersnap

HABERE YORUM KAT