Alman Tabipler Odası Başkanı tatilcileri uyardı: Koronaya karşı gözünüzü dört açın

Alman Tabipler Odası Başkanı tatilcileri uyardı: Koronaya karşı gözünüzü dört açın

Dünya çapında korona salgını devam ediyor. Hatta Almanya da ikinci bir dalgadan endişe ediliyor. Ülkenin en yüksek makamındaki tıp doktoru tatilcilere seslenerek çok dikkati olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Almanya'da ikinci dalga riski nedeniyle, Alman Tabipler Odası Başkanı Klaus Reinhardt tatilcileri uyardı ve “Mesafe ve hijyen kuralları tatildeyken de geçerlidir. Bu, çok çok önemli” dedi.

PANDEMİ PARTİLERİ SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ

Bazı tatilcilerin bir hafta önce Mallorca adasındaki  tedbirleri elden bırakmasını eleştiren Reinhardt, Alman Basın Ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

“İnanılır gibi değil. Pandemi esnasında parti son derece  sorumsuzca. Koronasız bir bölge yok. Buna Ballermann da dahil.  Bu tür buluşmaları etkili bir şekilde durdurmazsak enfeksiyonların sayısı tekrar fırlayacaktır. İlk dalgadan çok şey öğrenmeliydik. Etkili bir aşı bulunana kadar  hatta salgını yenene kadar, hepimiz yaşlılar ve risk grubundakileri koronadan korumak için sorumlu davranmalıyız. 

DİSKOTEĞE GİTMEK ZORUNDA MISIN?

Önlemlere uymak çok da zor olmamalı. İlle de  diskoda parti yapmak zorunda değilsiniz. Plajda veya spor yaparken mesafeyi korursanız başkalarına da zarar vermezsiniz.

Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri veya Brezilya'nın güney eyaletleri gibi risk grupları arasında sayılan ve enfeksiyon oranlarının şu anda yüksek olan tatil bölgelerine seyahat edilmesini önermiyoruz. Uyanık kalmalıyız ve daima hatırlamalıyız.”

Klaus Reinhardt, federal ve eyalet hükümetlerinin enfeksiyona karşı tedbirler çerçevesinde yerel yasakları desteklediğini de belirterek Japonya örneğine atıfta bulundu: “Bir olayda veya olay yerinde beşten fazla enfeksiyon vakası rapor ediliyor, tüm irtibat kişileri mümkün olduğunca çabuk tanımlanıyor ve evde karantinaya alınıyor.”

+49 – BERLİN
FOTO: Gregor Fischer / dpa

HABERE YORUM KAT