Alman siyasetçilerden korona süresi itirazı: Karantina 5 güne indirilsin

Alman siyasetçilerden korona süresi itirazı: Karantina 5 güne indirilsin

Virolog Christian Drosten’in karantina süresinin 14 günden 5 güne indirilmesi yolundaki öneri siyasetçilerden büyük destek gördü. Karantina süresinin kısaltılmasının insanların tecriti daha kolay kabulleneceğine de işaret edildi.

Almanya’da karantina süresinin 14 günden 5 güne indirilmesi yönündeki öneriye siyaset sahnesinden büyük destek geldi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Karl Lauterbach, Welt gazetesine yaptığı açıklamada “Karantina süresini beş günle sınırlamanın mantıklı olduğunu düşünüyorum. PCR testi pozitif çıksa bile, semptomların başlangıcından 5 gün sonra virüsün artık bulaşıcı olmadığını biliyoruz” dedi.

Hür Demokrat Parti (FDP) Meclis Grubu’nun Sağlık Politikaları Sözcüsü Christine Aschenberg-Dugnus da 5 günlük karantina önerisine destek verdi. Karantina süresinin kısaltılması ile bunun toplum tarafından daha fazla kabul göreceğini kaydeden Aschenberg-Dugnus, “Aynı zamanda komplo teorisyenleri için de zemin ortadan kaldırılmış olur” dedi. 

Birlik’90/Yeşiller’in sağlık politikaları sözcüsü Kordula Schulz-Asche de enfekte kişiyle temasta bulunduğu şüphe edilen kişilerin öncelikle kısa süreli karantina altına alınmasının mantıklı olacağını söyledi.

Sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin  parlamento grubunun sağlık politikaları sözcüsü Detlev Spangenberg ise virolog Drosten’in açıklamalarının, AfD’nin, şu ana kadar alınan tedbirlerin aceleyle uygulandığı yönündeki  görüşünü tasdik ettiğine işaret etti. 

Berlinli virolog Christian Drosten, korona önlemlerinin toplum tarafından kabulünü sürdürmek için süreyi kısaltma talebinde bulunmuş  “Enfeksiyon geçirdiğinden şüphelenilen kişiler gün 14 yerine sadece 5 gün izole edilmelidir” demişti.

Buna karşılık  federal hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise “şimdilik bunun sırası” olmadığını vurgulayarak  Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) 14 günlük karantina geçerli olduğunu belirtti. Pandemide toplum ve siyaset, sürekli öğrenme ve sürekli yeni tartımla ilgilidir.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti parlamento grubunun sağlık politikaları sözcüsü Karin Maag, konuyla ilgili bir incelemeye atıfta bulundu. Maag, “Federal hükümet ve eyaletler, Sağlık Bakanlığını ve Robert Koch Enstitüsü’nü karantina ile ilgili mevcut çalışmaları değerlendirmek  ve ardından Avrupalı ortaklarla birlikte bir değerlendirme yaptıktan sonra  bir rapor oluşturmak üzere görevlendirdi. Bu temelde, daha sonra kısaltılmış bir karantinanın önerilip önerilemeyeceğine dair karar verilecektir” dedi.

+49 - BERLİN

FOTO: David Inderlied / DPA

HABERE YORUM KAT