Alman silah şirketleri kârını artırıyor

Alman silah şirketleri kârını artırıyor

Rusya’nın Ukrayna savaşı Alman silah şirketleri Rheinmetall ile Heckler & Koch’un kârını artırdı. İki şirket yılın ilk çeyreğinde kârlarını önemli oranda artırdığını açıkladı.

Rusya'nın 24 Şubat tarihinde başlattığı Ukrayna işgali, Alman savunma sanayii şirketleri Rheinmetall ve Heckler & Koch'un hisse senetlerinin borsada değer kazanmasını beraberinde getirdi. Rheinmetall yılın ilk çeyreğinde faiz ve vergi öncesi faaliyet kazancını, geçen yılın aynı dönemine göre 8 milyon euro artırarak 92 milyon euroya yükseltti. Almanya'nın en büyük savunma sanayii şirketi olan Rheinmetall'in net kârı ise üç milyon euro artarak 61 milyon euroya yükseldi. Ürettiği tank ve top modelleriyle ünlü olan Rheinmetall'in cirosu 1 milyar 300 milyon euro ile yaklaşık aynı seviyede kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterinde de bulunan G3 piyade tüfeğinin üreticisi olan Heckler & Koch firması da kârını yılın aynı döneminde artırdığını duyurdu. Birkaç yıl önce zarar kaydeden Heckler & Koch yılın ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 22,2 oranında artırarak 77 milyon 500 bin euroya yükseltti. Şirketin net kârı da 3 milyon 300 binden 8 milyon 100 bin euroya çıktı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jens Bodo Koch Kırım'ın 2014 yılında ilhak edilmesi sonrasında Rusya'nın komşularından siparişlerin arttığını söyledi. Koch "NATO'nun doğu kanadında yer alan ülkeler silah miktarlarını artırıyor ya da silahlarını yeniliyor. Savunma kapasitesini güvence altına almak için silahlanmaya yatırım yapılıyor" dedi.

Kaynak: DW Türkçe
Fotoğraf: Unsplash - stngr

HABERE YORUM KAT