Alman Seyahat Acenteleri Birliği açıkladı: Türkiye ikinci sırada

Alman Seyahat Acenteleri Birliği açıkladı: Türkiye ikinci sırada

Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (DRV) bültenine göre ocak-şubat döneminde en çok rezervasyon alan destinasyonda Antalya birinci sırada. Ülkeler bazında ise Türkiye ikinci sırada yer alıyor.

Turizmci Recep Yavuz, tur operatörlerinin korona şartlarında seyahat edenlerin haklarının ön planda tutulduğu paket turlara yoğun ilgi olduğunu açıkladı.

NBK Touristic Genel Müdürü turizmci Recep Yavuz, bu yıl online olarak gerçekleşecek olan ITB Berlin Fuarı’na hazırlık olarak Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin (DRV) bir bülten yayınladığını açıkladı. DRV’nin bültenine göre Almanya’da şubat ayı ortasından itibaren yaz dönemine ait rezervasyonlarda yükseliş gözlendiğini belirten Recep Yavuz, 2020’de seyahate çıkamayan birçok insanın bu yıl tatile çıkmak istediğinin belirlendiğini kaydetti. Yavuz, Travel Data Analytics (TDA) verilerine göre her ne kadar pandemi öncesi dönemindeki sayılara ulaşılmasa da son haftalarda gözlemlenen ‘seyahat arzusunun’ turizm sektörüne moral verdiğini söyledi. Ocak ayının, rezervasyonların en yoğun gerçekleştiği dönem olduğunu belirten Yavuz, bu bağlamda bu yılın ocak ve şubat dönemindeki rezervasyonların yüzde 60’ının yaz dönemi, yüzde 15’inin ekim sonrasına ve yüzde 13’ünün Paskalya dönemine geldiğini anlattı.

ANTALYA BİRİNCİ SIRADA

Alman seyahat bürolarında yapılan rezervasyonların özellikle paket tur şeklinde gerçekleştiğini belirten Yavuz, şunları söyledi: “Tur operatörlerinin sunduğu ve korona şartlarında seyahat edenlerin haklarının ön planda tutulduğu paket turlar, tatilcinin korona sürecinde kendisini güvende hissetmesine neden oldu. Ülkeler bazında rezervasyonların büyük bir kısmı Yunanistan ve Türkiye’ye gelirken, kısmi olarak Balear Adaları da ilgi görüyor. Şehir olarak rezervasyonlarda ise Antalya birinci. Almanya pazarında ocak-şubat döneminde en çok rezervasyon alan destinasyon Antalya oldu. Alman halkı ‘Antalya’ dedi. Girit ikinci, Mayorka üçüncü. En çok rezervasyon alan ilk 10’daki diğer destinasyonlar Kos, Rodos, Hurghada, Fuerventure, Male, Kanarya Adaları, Teneriffa olarak sıralandı. Toplam olarak değerlendirildiğinde başta Girit olmak üzere Yunan Adaları en yoğun rezervasyon alan ülke.”

KAYNAK: HÜRRİYET
FOTOĞRAF: AA

 

HABERE YORUM KAT