Alman savaş gemisinin efsane kedisi: Batırılamayan Sam

Alman savaş gemisinin efsane kedisi: Batırılamayan Sam

İkinci Dünya Savaşı'nda üç geminin batışından mucizevi bir şekilde kurtulan kedi, Batırılamayan Sam'ın hikayesi bugün halen konuşuluyor...

İkinci Dünya Savaşı'nın vahşi dalgalarında, gemilerin sulara gömüldüğü korkunç anlarda bir kahraman belirdi: Batırılamayan Sam. Nazi Almanyası'nın Bismarck savaş gemisiyle İngiliz Kraliyet Donanması'nın çatıştığı o kritik dönemde, bu efsanevi kedi, üç farklı geminin batışından mucizevi bir şekilde kurtuldu.

bundesarchiv-bild-193-04-1-26-schlachtschiff-bismarck.jpg Bundesarchiv, Bild 193-04-1-26 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

FARKLI İSİMLERLE FARKLI GEMİLERDE

Sam'in serüveni, Bismarck savaş gemisinde başladı. Gemi, 27 Mayıs 1941'de İngiliz gemileriyle çetin bir mücadeleye girişirken, Sam'in de aralarında bulunduğu sadece 115 kişi, 2100 kişilik mürettebat arasından hayatta kaldı. Oskar adındaki kedi, bir tahta parçası üzerinde süzülerek İngiliz gemisi HMS Cossack tarafından kurtarıldı. Ancak, isminin yanlış anlaşılması sonucu "Oscar" olarak anılmaya başlandı.

Sam'in hayatı, bir sonraki savaş gemisi HMS Ark Royal'e transfer edilmesiyle devam etti. Ark Royal, Bismarck'ın batışında etkili oldu ancak maalesef Sam'in şansı devam etmedi. Malta'dan dönerken bir Alman denizaltısı tarafından torpido saldırısına uğrayan gemi, Cebelitarık'ın 30 mil açıklarında battı. Sam, yine bir tahta parçası üzerinde hayatta kalmayı başardı.

EFSANE HALİNE GELDİ

HMS Lightning ve HMS Legion'a aktarılan Sam'in denizdeki kariyeri devam etti. Ancak, Ark Royal'in batışıyla birlikte Sam'in macerası son buldu. Sam, Cebelitarık Valiliği'ne götürüldü, ardından İngiltere'ye gönderildi ve hayatının geri kalanını bir denizci evinde geçirdi. 1955 yılında vefat etti.

Ancak, Batırılamayan Sam'in hikayesinin gerçekliği hala tartışma konusu. Geminin batışlarında bir kedinin kurtulması, bazılarına gerçekçi gelmiyor ve hikayenin zaman içinde abartılmış olabileceği düşünülüyor. Ludovic Kennedy'nin güncesinde bu olaya dair herhangi bir bilgi olmaması, Sam'in hikayesinin sorgulanmasına neden oluyor.

Batırılamayan Sam'in portresi, hala Greenwich'teki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde ziyaretçilerini bekliyor, bu efsanevi kedinin anısını canlı tutuyor.

1.jpg Georgina Shaw Baker, Public domain, via Wikimedia Commons

ARTI49

HABERE YORUM KAT